Scénář 1

Šéf pro globální strategii banky Andrew Garthwaite připisuje šanci 50 ku 50, že hlavní ratingové agentury přistoupí ke snížení ratingu Spojených států. „Je to jedna ku jedné a nastat může i pokud se politici na navýšení dluhu dohodnou,“ uvedl Garthwaite.

Při snížení ratingu a shodě na navýšení dluhu neočekává valný negativní efekt. „Japonsko se svým ratingem AA- drží výnosy kolem 1,1 procenta. Americké dluhové poukázky nejsou svázány ratingovými pravidly (co do držení) a regulátor (= Fed) se bude snažit držet rizikovost blízko nuly,“ uvádí dále stratég.

Scénář 2

V případě, že nedojde k včasné dohodě na navýšení dluhového limitu, ale zároveň USA nespadnou do bankrotu, předpovídá Garthwaite špatné časy pro akcie i ekonomiku. „Každý měsíc bez navýšení dluhové hranice odhadujeme na negativní efekt v rozsahu 0,5 až jednoho procenta do dynamiky HDP,“ uvádí.

V tomto scénáři podle stratéga Credit Suisse akcie ztratí mezi 10 až 15 procenty a výnosy na 10letém dluhu vzrostou na 2,75 procenta. „Investoři budou mít tendenci schovat se do defesívních akcií a utečou z amerického dolaru,“ předpovídá.

Scénář 3

Nejhorší variantou je nenavýšení dluhu a otevřený bankrot USA. „Je nepravděpodobná, ale pokud nastane, podle našich propočtů to povede k 5% propadu americké ekonomiky a zhruba 30% poklesu akcií,“ uvádí stratég Credit Suisse.

Takový souběh by dle jeho mínění přivedl investory do akcií k mimořádně bezpečné orientaci, za kterou označuje útěk do společností s CDS spready pod průměrem zemí G7 a nabízející dividendový výnos nad výnosem amerických vládních dluhopisů. Do této skupiny zařadil také tabákový titul Philip Morris International spolu s tituly Centrica, Sanofi, Novartis, Compass, Pfizer či Merck.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se