Tempo hospodářského růstu na většině území Spojených států v červnu a červenci polevilo. Ukázala to pravidelná situační zpráva s názvem Béžová kniha, kterou vydává tamní centrální banka (Fed). Znamená to, že aktivita v největší ekonomice světa ve druhém pololetí možná nebude tak vysoká, jak se čekají analytici i sama centrální banka.

Osm z 12 měnových distriktů, na které Fed území Spojených států dělí, ve zprávě popisuje hospodářský růst jako mírný. Ukazuje se také například, že firmy neplánují žádné závratné výdaje, které by pomohly rozhýbat ekonomiku a podpořit její další růst. Svědčí o tom také zpráva o překvapivém poklesu zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby.

"Ekonomická aktivita pokračovala v růstu. Nicméně její tempo v mnoha distriktech polevilo," uvedl Fed v Béžové knize. Nepříznivá zpráva, která pokrývá šestitýdenní období do 15. července, tak naznačuje, že hospodářské oživení se nerozšiřuje a nesílí, ale spíše se zadrhává.

Většina distriktů zaznamenala nepatrně větší nabídku zaměstnání, celková situace na trhu práce se ale nijak zásadně nezlepšila. Problémy přetrvávají i na realitním trhu a ve většině oblastí ceny domů stagnovaly, anebo pokračovaly v poklesu. Neroste proto ani tlak na růst mezd a polevil i růst cen.

Federální rezervní systém, jak zní plný název americké centrální banky, se skládá z 12 Federálních rezervních bank, z nichž každá zastupuje jeden měnový distrikt. Federální rezervní banky pak mají své pobočky, kterých je celkem 25. Poznatky z Béžové knihy Fed využívá na nejbližší schůzce svého měnového výboru, který rozhoduje i o úrokových sazbách.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru