Investoři ve středu půjčili americké vládě asi 12 miliard dolarů (téměř 202 miliard Kč) ve formě týdenních pokladničních poukázek. Jejich splatnost připadá na 2. srpna, tedy přesně na den, kdy má být zvýšen strop pro zadlužení, bez čehož by Spojeným státům mohly dojít peníze. Poptávka po cenných papírech byla velmi vysoká, stejně tak narůstá ale i nervozita.

S cennými papíry, které investoři nakoupili, není spojen žádný úrok. Vysoká poptávka ale naznačuje, že trh je ochoten americké vládě půjčovat i týden před vypršením lhůty pro zvýšení zadlužení. Jinými slovy pouhý týden před tím, než mohou Američané říci, že už nemají peníze.

K průběhu jednání o zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států se vyjádřil šéf mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's Deven Sharma. Agentura prý nepředpokládá, že se Spojené státy ocitnou v platební neschopnosti.

"Naši analytici nevěří, že se to stane," řekl Sharma výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů. Tam se hovořilo o dohledu nad ratingovými agenturami. S&P katastrofickému scénáři nevěří ani přesto, že se jednání o zvýšení limitu zadlužení v minulých dnech hodně zkomplikovala.

I když v bankrot Spojených států prakticky nikdo nevěří, o čemž svědčí vedle aktivity na trzích třeba i postoj agentury S&P, nervozita citelně narůstá. Patrné je to z reakce sekundárních trhů, kde se obchoduje s dříve emitovanými cennými papíry. Například výnos pokladničních poukázek splatných 4. srpna během dne vzrostl 12 bazických bodů nad výnos papírů splatných 2. srpna.

"Teď je tu velká nejistota kolem toho limitu pro zadlužení. Projevuje se to i na trzích," řekl analytik trhu úrokových sazeb Brian Smedley z ústavu Bank of America Merrill Lynch. Papíry, které se dnes prodávaly, mají splatnost pět dnů. Poptávka po nich byla více než čtyřiapůlkrát vyšší než nabízený objem. Zhruba 90 procent získali primární dealeři, tedy zpravidla banky.

"Je zde spousta hotovosti a také obrovská snaha utíkat k bezpečným investicím," upozornil Andrew Schulman z makléřské společnosti Wunderlich Securities, kde obchoduje s pokladničními poukázkami. Výnos papírů se splatností koncem srpna se během dneška zvýšil víc, než u papírů splatných v září. To signalizuje, že trh počítá v jednání o zvýšení stropu pro zadlužení s průtahy a připravuje se i na možnost, že by Spojené státy byly nuceny splatnost některých závazků o několik dnů odložit.

Akcie v USA dopoledne klesaly

Akcie amerických podniků na newyorské burze dopoledne klesaly, protože se zákonodárci v Kongresu stále nedohodli na potřebném zvýšení limitu pro státní dluh. Na akcie v New Yorku pak dolehla i zpráva o nečekaném poklesu zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby.

Klíčový index Dow Jones se v poledne newyorského času snížil o procento na 12.382,8 bodu. Index Nasdaq Composite v 18:00 SELČ podle stránek Yahoo! Finance klesl na 2789 bodů se ztrátou 1,8 procenta.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner chtěl ve středu nechat hlasovat o návrhu své strany. Ukázalo se ale, že jeho iniciativa nemá podporu ani ve vlastní straně a navíc obsahuje chyby. Vetem Boehnerovu plánu pohrozil i Bílý dům.

Patová situace kolem dluhu dostala finanční trhy do úzkých. Pokud se dohody nedosáhne do 2. srpna, Spojené státy nemusejí mít dostatek hotovosti na pokrytí všech svých plateb a mohly by vyhlásit platební neschopnost. Pokud by se tak stalo, přišly by také o rating AAA, vzrostly by jim úroky hypoték a dalších půjček a akcie by šly dolů.

Většina investorů předpokládá, že v příštích dnech nějaké řešení přijde. Nejistota kolem možných změn v daňových sazbách nebo vládních výdajích i tak investory zneklidňuje, napsala agentura AP.

Jednání amerických politiků o dluhu bez větších výsledků trvají již několik týdnů. Deník The New York Times dnes uvedl, že ministerstvo financí by díky lepšímu výběru daní a přesunům peněz mohlo získat několik dní času i po 2. srpnu. Čas na dohodu by se tak mohl prodloužit do 10. srpna. Americká vláda nicméně stále trvá na původní lhůtě.