Co je dobré vědět

- V orientaci pomáhá návštěvníkům vinařských regionů systém certifikace služeb vinařské turistiky.
- Certifikované zařízení vinařské turistiky lze poznat podle smaltované tabulky s logem »Vína z Moravy - Certifikace vinařské turistiky« a v Čechách s logem »Vína z Čech - Certifikace vinařské turistiky«.
- Certifikace garantuje turistům služby v nadstandardní kvalitě.
- Užitečného průvodce »Krajem vína« vydalo Národní vinařské centrum. Přehledně ukazuje všechna certifikovaná místa a největší lákadla regionu. Zdarma ho lze spolu se souborem map objednat na www.wineofczechrepublic.cz.

1200 kilometrů
je dnes celková délka cyklostezek na jižní Moravě.

Putování na kolech i pěšky se krajem vína stalo po vzoru tradičních vinařských zemí fenoménem i v České republice. A vinaři se tomu přizpůsobili. Dnes se dá na kole projet doslova celá jižní a jihovýchodní Morava.

Hustá síť turistických tras a cyklostezek zahrnuje čtyři podoblasti - Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou.

»Před lety byla nabídka zaměřena hlavně na posezení ve sklepích s ochutnávkou vín, občerstvením a výkladem vinaře,« popisuje Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které se stará o propagaci vinařské turistiky.

Klientela je však podle něho dnes mnohem náročnější a kromě dobrého vína vyžaduje také kvalitní ubytovací služby a hlavně doprovodný program, který dokáže zaujmout sportovce, seniory, milovníky umění, gurmány, ale i třeba rodiny s dětmi.

Pálava jako Itálie

»Víkend ve sklípku na jižní Moravě pro mě bývá skvělou relaxací po náročném pracovním týdnu,« říká pražský PR konzultant Jan Kroča. Soudí, že nejlepší služby i kvalita vína se nacházejí v okolí Mikulova a také v obcích jižně od Znojma.

»Plusem je i genius loci Pálavy, která tak trochu připomíná Itálii, tedy zemi, považovanou za kolébku vinařství,« dodává Kroča.

Pěkné vinařské podniky se však podle něho dají najít i na samé severní hranici pěstování vinné révy, třeba v Dolních Kounicích, Višňovém nebo pod hradem Sádek u Třebíče.

»Ze své zkušenosti také doporučuji cyklistické putování po nově postavených rozhlednách ve Velkopavlovické vinařské oblasti. Z těch nejvýše položených je možné za jasného počasí vidět velkou část Moravy a dokonce i rakouské Alpy,« zdůrazňuje Kroča.

Oblíbená destinace

Jižní Moravu dnes pokrývá hustá síť vinařských stezek o celkové délce 1200 kilometrů. Výpravy na kolech se přitom díky příznivému podnebí dají podnikat kdykoli od začátku května do konce září.

Kromě stavby nových stezek se na Moravě obnovují i ty staré - zlepšuje se jejich vybavenost, přibývá informačních panelů, kde se turisté dozvídají bližší informace o regionu, místních zajímavostech, památkách, vinařích i jejich vínech.

»Byla vybudována nová odpočívadla a některé pasáže stezek se přesunuly na nově vytyčené a postavené trasy, které jsou zajímavější, komfortnější, ale hlavně bezpečnější,« připomíná Pavel Krška.

Navíc s každým rokem roste počet nejrůznějších vinařských akcí, které spojují tradiční regionální lákadla jižní a jihovýchodní Moravy s vínem a vinařstvím, bohatou historií, folklórem, architekturou či přírodními unikáty.

Tradičně největší zájem bývá o akce typu »otevřené sklepy«, kdy se vždy v obci domluví několik vinařů a zpravidla o víkendu, nebo po celou sezonu zpřístupní své sklepy. V nich pak nabízejí vína k ochutnání, porovnání a mnohdy i zvýhodněnému nákupu.

Návštěvník tak může vybírat z široké nabídky, vyslechnout si vinaře, poznávat regionální charakter prezentovaných vín.

»Velmi populární je propojení vína a gastronomie, kdy sommeliér dokonale sladí výběr vína ke specialitám kuchaře,« tvrdí Daniel Kříž, který zastupuje Vinařský fond. Klasikou k ochutnávce vín jsou pak nejrůznější domácí uzeniny a v sezoně zabijačkové lahůdky.

Turisty, kteří na Moravu přijíždějí za sportovními nebo poznávacími zážitky, nemusí lákat jen jízda na kole. Mohou si užít i vodáctví, pěší turistiku, nordic walking, triatlon, pétanque nebo jízdu na koni.

Oblibu si získal po vzoru stále populárnějšího geocachingu takzvaný winecaching. Turisté podle zadaných souřadnic hledají žetony, které v participujících vinařstvích promění za degustaci vín (www.winecaching.cz).

Týdeník Ekonom přináší přehled těch nejzajímavějších atrakcí a vín, které jednotlivé oblasti svým návštěvníkům mohou nabídnout.

Putování po Znojemsku

Znojemsko by nebylo Znojemskem bez Veltlínského zeleného, které se zde objevuje v neuvěřitelně pestré škále vůní a chutí. Narazíte na něj ve všech podobách až po nejvyšší jakostní kategorie včetně specialit, tedy vín slámových a ledových.

K tradičním odrůdám Znojemska dále náleží Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Rulandské bílé, Tramín červený a Rulandské šedé.

Podíl modrých odrůd je ovšem menší. Pěstuje se především Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Rulandské modré a v okolí Dolních Kounic znamenitá Frankovka.

Znojemsko nabízí díky ideálním přírodním a klimatickým podmínkám chuťově plná a svěží aromatická bílá vína. Blíže je možné se s nimi seznámit při návštěvě Znojma, které patří k nejstarším moravským městům a může se pochlubit malebným historickým centrem se zachovalými památkami.

K nejzajímavějším místům patří gotický chrám sv. Mikuláše, Znojemský hrad se stálou expozicí Jihomoravského muzea, románská rotunda sv. Kateřiny s unikátními freskami a vyhlídková radniční věž.

Slavnou minulost znojemských vín, která měla vždy výbornou pověst a pravidelně se objevovala na hodovních tabulích českých králů, připomíná také rozsáhlé a veřejnosti přístupné podzemní bludiště chodeb a sklepů z 13. až 17. století. Táhne se pod většinou domů, ulic a náměstí v historické části města.

Vynechat nelze ani Loucký klášter s unikátní románsko-gotickou kryptou a jeho návštěvnické centrum s nabídkou ochutnávek největšího výrobce vín této podoblasti - Znovínu Znojmo.

Vyplatí se i návštěva blízkého muzea vinařství a bednářství.

Milovníci přírody pak ocení Národní park Podyjí, protkaný turistickými a cyklistickými stezkami.

Říční údolí obklopují strmé svahy porostlé hlubokými lesy s teplomilnou květenou a množstvím chráněných živočichů.

Na území parku je vyznačeno celkem 76 kilometrů turistických tras pro pěší a 48 kilometrů cyklostezek, navazujících na další cyklistické okruhy v Rakousku. Dobře značené stezky vedou z parku až do Vranova nad Dyjí a ke stejnojmennému doslova pohádkovému zámku.

Na Znojemsku se také nachází jedna z nejstarších a nejlepších vinic v České republice - Šábes. Rozkládá se na prosluněném úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje v samém srdci Národního parku Podyjí. Přístupná je celoročně a v sezoně je zde jako příjemné zpestření v provozu ochutnávkový stánek.

Další zajímavé místo lze najít jen deset kilometrů na jih od Znojma. Jde o vinařskou obec Šatov se sklepením vyhloubeným v pískovci a s malbami místního lidového umělce Maxmilliana Appeltauera. Labyrintem chodeb malovaného sklepa návštěvníky provázejí výjevy z historie či pohádkové postavy.

V půvabném městě Dolní Kounice lze zase vedle vyhlášených červených vín, zejména Frankovky, narazit také na řadu historických památek.

Velmi romanticky působí například zřícenina gotického kláštera Rosa Coeli či poutní kaple sv. Antonína.

Pozoruhodná je i malá židovská čtvrť s hřbitovem a synagogou, kde je umístěna expozice věnovaná historii zdejší židovské obce.

Tipy na akce:

6. 8. - Jaroslavice u Znojma, Den otevřených sklepů Jaroslavice
20. 8. - Vranov nad Dyjí, Galavečer sektu Lechovice 2011
27. 8. - Olbramovice, Burčákobraní

Mikulovsko - ráj vinařů

Na Mikulovsku vládne teplé a suché klima. Na vápenitých půdách se tak díky velkému počtu slunečných dní skvěle daří odrůdě Ryzlink vlašský, který dává svěží extraktivní vína.

S úspěchem se tu pěstují bílé odrůdy jako Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau a Sauvignon. Z těch modrých se zde v hojném počtu zabydlelo Svatovavřinecké a Frankovka.

Hřeben Pálavy zaříznutý do meandru řeky Dyje je nepřehlédnutelnou dominantou severopanenské nížiny a celého Mikulovska.

Jako první se nabízí výlet do Lednicko-valtického areálu, který je pro svoji jedinečnost zapsán na seznamu světových přírodních památek UNESCO.

Areál přitom nabízí i poznávací výpravu světem vín.

»Už desátý rok nabízíme od května do září celý sortiment našich vín, což čítá zhruba 35 až 40 druhů vín včetně slámového či ledového,« prozrazuje sklepmistr Ctirad Králík ze Zemědělského družstva Sedlec u Mikulova.

»Během prázdnin proběhne třikrát festival sedleckých vín, kde hraje cimbálová hudba, vystoupí známá osobnost a je připravena řada doprovodných programů,« poznamenává.

Samotný Mikulov je výchozím bodem asi dvacetikilometrové turistické trasy, na níž je vedle mikulovkého zámku s vinařskou expozicí řada památek: Dietrichsteinská hrobka nebo židovská čtvrť se synagogou a rozsáhlým hřbitovem.

Z Mikulova pak trasa pokračuje vinařskými obcemi pod Pálavou do Perné, odkud pokračuje přes Horní a Dolní Věstonice do barokní vesnice Pavlov až do Klentnice.

Jen deset kilometrů od Mikulova, ve Valticích, pak začíná a končí pět kilometrů dlouhá okružní naučná stezka. Vede z náměstí do zámecké zahrady, dále mezi vinohrady ke Křížovému sklepu.

Výstup na Rajstnu, klasicistní kolonádu na návrší nad Valticemi, nabídne naprosto nezapomenutelný výhled na celou oblast. Přes vinice Střední vinařské školy pak stezka vede zpátky na náměstí.

Valtickou procházku lze zakončit návštěvou Salonu vín ČR - kolekce stovky nejlepších moravských a českých vín. Ve sklepních prostorách Valtického zámku, kde si můžete vybrat, zda absolvujete volnou ochutnávku výběrem dle svého uvážení, nebo se nejlepšími tuzemskými víny necháte provést některým ze zkušených sommeliérů.

Tipy na akce:

24. 6.-4. 9. - Pavlov, Léto otevřených sklepů
13. 8. - Sedlec, Sedlecké repete a Sedlecké finále
29.-30. 7. - Valtice, Valtické vinařské slavnosti
26. 8. - Bulhary, Hodové túlání po Pulgárských sklepích

Velkopavlovicko na víkend

Velkopavlovicko se rozkládá od Brna směrem k Břeclavi a je srdcem produkce červených vín na Moravě, z nichž asi nejtypičtější je Svatovavřinecké. Nezklame však ani místní Frankovka nebo Modrý Portugal.

Milovníci bílého vína by se měli zaměřit na nejcharakterističtější odrůdy Velkopavlovicka: Veltlínské zelené, Rulandské šedé, Tramín červený, Pálavu a Muškát moravský.

To nejzajímavější na Velkopavlovicku se dá poznat za prodloužený víkend, pokud je chuť trochu si protáhnout tělo. Cyklistické trasy jsou zde většinou velmi dobře sjízdné bez výraznějších převýšení a díky bohatě rozvinutému turistickému zázemí nabízejí pohodlí a sportovní vyžití i pro sváteční jezdce či rodiny s dětmi.

Pokud zamíříte z Brna na jih přes Rajhrad, zastavte se v zámecké oboře v Židlochovicích, kde jsou k vidění stáda muflonů a jelenů sika.

V nedaleké Nosislavi zase stojí netradiční kostel, jako jeden z mála na Moravě opevněný.

Odtud už je to jen pár kilometrů do Hustopečí, kde se dá přespat v některém z řady penzionů a osvěžit se v místním aquaparku. Dospělé možná zláká ochutnávka charakteristických vín Velkopavlovicka ve sklípku či vinárně.

Druhý den uvítají cestovatele vínem i specifickým místním humorem vyhlášené Modré hory, mikroregion sdružující pět známých vinařských obcí - Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Němčičky a Vrbici.

Místní krajinu si lze prohlédnout z rozhledny na Kraví hoře. Protiváhou k její výšce je pak sklepní kolonie v nedaleké Vrbici. Zdejší unikátní historické sklepy se táhnou až v sedmi patrech nad sebou.

Z Modrých hor zamiřte do Klobouku navštívit větrný mlýn a do Těšan, kde je barokní kovárna s expozicí kovářství a kolářství.

Cesta pak končí ve Slavkově u Brna. Tamní zámek se kromě nádherných nástěnných maleb a uměleckých děl pyšní také 115 komnatami s bohatou výzdobou představující italské pojetí zámeckého životního stylu od raného baroka až po období klasicismu.

Slavkov je z historie ovšem znám hlavně díky slavné napoleonské bitvě z 2. prosince 1805, kterou na někdejším bojišti připomíná Mohyla míru.

Tipy na akce:

30.-31. 7. - Modré Hory, Festival otevřených sklepů
6. 8. - Bořetice, Mužácké hodky
12. 8. - Velké Němčice, Předhodová beseda u cimbálu s letní ochutnávkou vín
13. 8. - Slavkov u Brna, Gran Prix Austerlitz 2011
14.-16. 8. - Velké Pavlovice, Krojované hody
27. 8. - Kobylí, Kobylskú vinicú za vínem

Jedinečné Slovácko

Na Slovácku se určitě vyplatí ochutnat pro region nejcharakterističtější Ryzlink rýnský, Rulandské bílé nebo Rulandské šedé a z červených odrůd Frankovku, Zweigeltrebe a v Moravské Nové Vsi vyšlechtěnou odrůdu Cabernet Moravia.

V okolí Uherského Hradiště zase vede Müller Thurgau a Muškát moravský, které mají v této oblasti nezaměnitelný charakter.

Slovácko je především kraj lidových písní, krojů, tanců, slavností a tradičních řemesel. Významnými vinařskými centry nejsou jen Uherské Hradiště, Bzenec, Kyjov či Břeclav, coby největší města regionu, ale i řada menších obcí.

Jedině na Slovácku je kromě auta, kola nebo chůze další zajímavá možnost cestování. Z Otrokovic až do Sudoměřic vede totiž turistická vodní cesta - Baťův kanál.

V mnoha přístavištích se lze nalodit na větší výletní lodě nebo si půjčit malý motorový člun či hausbót, a stát se tak vlastním pánem. Letos v dubnu byla navíc podél Baťova kanálu zprovozněna nová cyklostezka, která otevřela báječnou možnost kombinace plavby a cyklistiky.

Přirozeným středem Slovácka je odedávna Uherské Hradiště, které se přímo nabízí jako začátek cesty za vínem a poznáním.

Vedle zachovalého historického centra láká město také na expozici Slováckého muzea věnovanou lidové kultuře na Slovácku. Najdete tu ale také řadu stylových vináren, kde si můžete udělat obrázek o skvělých slováckých vínech.

Dále vás Baťův kanál nebo přilehlá cyklostezka zavede na jih do Veselí nad Moravou, odkud je to už jen kousek do vesničky s romantickým jménem Blatnice pod Svatým Antonínkem.

Blatnice bývala známým poutním místem, ale kromě náboženských tradic ji proslavila také místní vína historicky sbírající úspěchy na mezinárodních soutěžích. Za návštěvu stojí především památková rezervace vinných sklepů Stará hora.

Nelze ovšem minout ani Strážnici, město se slavnou minulostí sahající až do patnáctého století, kdy vzkvétala kvůli výrobě a obchodu s vínem. S historií města a celého regionu blíže seznámí strážnický skanzen, který představuje historickou vesnici jihovýchodní Moravy.

Zajímavostí je také zámek Strážnice vybudovaný na základech strážního vodního hradu, který dal městu jméno.

Na nejjižnější výspě své cesty najdete v obci Petrov doslova klenot Slovácka. Jde o sklepní areál historických vinných sklepů Plže.

Nejstarší a nejkrásnější sklepy s barokně zdobenými průčelími objevíte v horní části vinohradnického areálu a určitě narazíte i na ten, kde vám dají ochutnat dobrého vína.

Tipy na akce:

22.-31. 7. - Uherské Hradiště, Letní filmová škola Uherské Hradiště 2011
30. 7. - Šardice, Šardické sklepy dokořán
12.-14. 8. - Bzenec, Bzenecká pouť a soutěž s veřejnou ochutnávkou vín Galerie Ryzlinků rýnských
3. 7.-28. 8. - Strážnice, Strážnické kulturní léto 2011

Naďa Ghani
spolupracovnice redakce


Cyklostezky dnes proplétají celou jižní Moravu. Mezi ty nejkrásnější patří trasa vedoucí mezi vinicemi pod Pavlovskými vrchy. Foto: Isifa

Pohádkový zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším stavbám českého baroka, je jednou z největších atrakcí Znojemska. Foto: Shutterstock

Slovácko turisty především zaujme svým folklórem, vinařskými slavnostmi a tradičními kroji. Foto: Archiv

Klenotem Slovácka je pak areál historických vinných sklepů zvaných Plže, který se nachází na okraji obce Petrov. Jejich vznik se datuje až k 15. století. Turisty k nim mimo jiné zavede vinařská cyklostezka »Strážnická«. Foto: ČTK

Související