Společnost McDonald's dostala zvláštní pochvalu americké první dámy Michelle Obamové, která vede boj proti dětské obezitě. V oblíbeném dětském menu Happy Meals přibude od září porce ovoce a naopak z něj zmizí více než polovina hranolků.

K boji za redukci dětské nadváhy se největší světová fastfoodová síť přidala kvůli rostoucím nátlakům ze strany konzumentů, kteří volají po zdravějších pokrmech. Ve všech 14 tisících amerických pobočkách McDonald's mají být nová Happy Meals v nabídce od začátku příštího roku.

Jablko, mrkev ananas nebo pomeranč

Porce hranolků se v dětském menu sníží ze současných zhruba 67 gramů na 30. Smažené brambory pak nahradí čtvrtka oloupaného jablka. Některé restaurace mohou použít alternativu podle místních spotřebitelských zvyklostí. V nabídce tak bude například mrkev, ananas nebo pomeranč.

Happy Meals má už více než 30letou tradici. Děti ve svém menu najdou hračku, burger, hranolky a nápoj. Jablko je už delší dobu v nabídce jako alternativa za hranolky. Ovšem pouze na požádání zákazníka.

O 49 miliard kalorií méně

Společnost uvádí, že by současná změna měla snížit roční energetický příjem malých Američanů o 49 miliard kalorií.

"Stále říkám, že v tom, aby Amerika žila zdravěji, má svou roli každý z nás. A McDonald's ukázal velmi pozitivní krok směrem k cíli, kterým je vymýcení dětské obezity," komentovala novinku Michelle Obamová.

McDonald's zveřejnil i svůj dlouhodobý plán na ozdravení nabídky pokrmů. Do roku 2015 chce snížit obsah sodíku ve svých produktech o 15 procent, do roku 2020 má za cíl výrazně zredukovat cukry i tuky ve všech svých menu.

McDonald's je obecně považován za jednoho z viníků epidemie obezity, s níž se potýká stále více lidí ve Spojených státech i jinde ve světě. Společnosti se přičítá i podíl na dalších negativních projevech globalizace.

Jeho řetězec fastfoodových restaurací obohatil za posledních dvacet let tradiční nabídku hamburgerů a smažených Chicken McNuggets o saláty, různé "wrapy" a ovocné koktejly zvané smoothies.

Přesto je řetězec, který má 32 tisíc poboček ve 117 zemích světa, nejčastěji spojován s nezdravým jídlem (takzvaným "junk food") a čelí i kritice, která jeho "škodlivost" srovnává se zlem, jež páchají tabákové společnosti. gag

Související