Rada městské části Prahy 10 se cítí být poškozena tím, že společnost Key Investments (KI), které svěřily radnice Prahy 6, 10 a 13 dohromady asi 600 milionů korun, vyplatila dlužnou částku zatím jen Praze 13.

Radnici Prahy 13 se začátkem července podařilo získat od firmy Key Investments všechny investované peníze včetně úroků, částka činí přes 200 milionů korun.

Radní Prahy 10 proto nyní podali na představitele KI trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zvýhodnění jednoho z věřitelů. Deníku Právo to potvrdil mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Praha 6 čeká s případnou žalobou na stanovisko svých právníků.

Praha 6 se možná připojí

Vedení Prahy 6, které KI spravuje 190 milionů korun, pověřilo přípravou veškerých souvisejících právních kroků, a to včetně přípravy příslušných žalob, Advokátní kancelář Kříž a Bělina.

"Nyní čekáme na stanovisko právní kanceláře s tím, že pokud nám doporučí připojit se k této žalobě, tak to učiníme," sdělila Právu starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS).

Praze 13 vyplatila společnost všechny investované peníze včetně úroků, celkem 206,8 milionu korun. "Celkem se nám vrátilo 206 855 329 korun. Tedy investovaná částka i s úroky. Všechny peníze už máme na účtu," řekl před třemi týdny starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS)

Ten v minulosti zdůvodňoval vyrovnání s KI tím, že už v březnu vypršela mezi jeho radnicí a firmou smlouva a že Praha 13 použila jiný typ smluv než zbylé městské části. Praha 6 a 10 mají totiž s KI smlouvu o nákupu cenných papírů a doba jejich splatnosti navíc ještě nevypršela, píše deník.

Společnost Key Investments dostala od radnic ovládaných pražskou ODS pověření zobchodovat volné prostředky pražských částí 6, 10 a 13. Letos ale firma změnila předmět podnikání a v dubnu vrátila České národní bance licenci k obchodování s cennými papíry. Měla by se tak vypořádat se svými klienty. V obavách, že jejich peníze jsou v ohrožení, radnice firmu vyzvaly, aby jim vrátila všechny peníze.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru