Síla lihovin klesá. Nejenže řada nových produktů už od uvedení na trh obsahuje nižší obsah alkoholu, ale první likérky v Česku už začínají snižovat obsah alkoholu i v zavedených značkách. Reagují nejen na zájem konzumentů, ale v poslední době je k tomu nutí snaha o co největší úsporu nákladů kvůli dražšímu lihu a loni zvýšené spotřební dani.

Každé uspořené procento alkoholu v půllitrové lahvi znamená zhruba o 1,50 koruny nižší platbu daně.

Božkovský Stock, který se čtyřicetiprocentním podílem vede tuzemské prodeje, spustil novinky, jako je třeba Fernet Z Generation se 27 procenty alkoholu nebo třicetiprocentní Božkov Spiced, nápoj podobný rumu, se kterým se snaží konkurovat třeba rostoucímu „kapitánu Morganovi“. Ten přitom obsahuje 35 procent alkoholu.

Stock už ale začal dodávat do prodejní sítě i léta vyráběný Fernet Stock Citrus, ve kterém teď snižuje podíl lihu ze 30 na 27 procent.

A podle informací HN se „odtučňovací kúra“ týká třeba i Božkova Meruňky (z 35 procent na 30 procent alkoholu) a – nejčastěji o jedno procento – i dalších značek, jako je třeba griotka, rumové pralinky nebo likéry Amundsen.

Info

 

Spotřeba čistého alkoholu na obyvatele

země                                  litrů

Estonsko                           16,2

Česko                                15,2

Irsko                                   13,4

Francie                               13,2

Rakousko                          12,8    

Maďarsko                           12,5

Chorvatsko                         12,5

Slovinsko                           12,4

Německo                            11,6

„Jeden z důvodů je opravdu rostoucí trend zájmu o lihoviny s nižším obsahem alkoholu. Ale snižujeme jeho podíl i kvůli tomu, že rostou ceny vstupů. A tohle nám umožňuje lihovinu nezdražit,“ reaguje generální ředitel Stocku Petr Pavlík.

Čistý líh sám o sobě už loni zdražil z 15 na 20 korun za litr. Zdaleka nejvyšší podíl na ceně lihoviny má ale jeho spotřební daň, která tvoří například u půllitru 37procentní lihoviny skoro 60 korun.

Likérky kvůli loňskému zvýšení daně a cen dalších surovin či nákladů zdražily letos v průměru o sedm procent. A prodeje jim klesají – odhaduje se, že v tomto roce o nějakých pět až sedm procent.

Čtěte více v Hospodářských novinách
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru