V české společnosti nadále přetrvává odmítavý postoj k přijetí eura. V červnovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se proti zavedení eura v ČR vyslovilo 68 procent dotázaných, pro přijetí evropské měny byla jen pětina lidí a zhruba desetina neměla vyhraněný postoj.

Údaje z časového srovnání ukazují, že Češi přijetí eura podporují stále méně. Největší podporu mělo euro mezi českou populací rok před vstupem ČR do Evropské unie, tehdy přijetí eura podporovalo 58 procent dotázaných.

Při vstupu ČR do EU v roce 2004 popularita přijetí eura klesla o dva procentní body, avšak ještě v roce 2005 přijetí eura podporovala nadpoloviční většina Čechů (52 procent). V letech 2006 až 2008 podpora přijetí eura stagnovala na 45 procentech a poté už jen klesala až na nynějších 21 procent.

Tento trend byl zaznamenán již v letošním dubnovém šetření, kdy přijetí eura podporovalo stejně nízké procento lidí. V porovnání s dubnem se sice o sedm procentních bodů snížil podíl nesouhlasných odpovědí, to se ale na druhé straně promítlo do sedmibodového nárůstu podílu nerozhodných odpovědí.

 

"V delším časovém vývoji je patrné, že mezi lety 2001 a 2011 došlo k postupnému převrácení většinových preferencí, když do roku 2005 zřetelně převažoval souhlas se zavedením eura jako měny v ČR, v letech 2006 až 2009 byly podíly souhlasu a nesouhlasu vyrovnané a v roce 2010 poprvé zřetelně převážil nesouhlas, což se v letošním roce dále výrazně prohloubilo," komentovali aktuální výsledky autoři průzkumu.

Možným vysvětlením tohoto posunu je podle nich reakce respondentů na ekonomickou krizi a hlavně na dluhové problémy v některých zemích eurozóny.

Lidé se obávají zdražení i závislosti na EU

V rámci červnového dotazníku respondenti také uváděli hlavní výhody a nevýhody, které by podle jejich názoru přijetí eura Českou republikou znamenalo. Nejčastěji zmiňovanými výhodami byly sjednocení měny pro celou Evropu a jednodušší cestování do zahraničí. Jako nevýhody respondenti nejvíce uváděli zdražení, znehodnocení úspor a pokles životní úrovně. Kromě toho se mezi uváděnými nevýhodami častěji objevovala například možnost přenosu problémů eurozóny, ale také například závislost na vývoji ekonomiky EU obecně. Zazněly také výhrady k podobě mincí a bankovek.

Eurem platí z 27 států Evropské unie 17 zemí. Jako poslední do eurozóny vstoupilo na začátku ledna Estonsko. Česká republika nemá zavedení eura mezi svými prioritami a stanoveno nemá ani žádné konkrétní datum přijetí jednotné evropské měny.

Průzkumu CVVM se letos v červnu zúčastnilo 1006 respondentů starších 15 let.