Francie nebude muset zavést úsporná opatření v reakci na zvýšenou dluhovou angažovanost plynoucí z nového záchranného plánu pro Řecko. Uvedl to francouzský ministr financí Francois Baroin v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde. Dodal, že pomoc Řecku Francii "neožebračí".

Francouzská vláda bude podle Baroina navzdory nové pomoci Řecku schopna zachovat své cíle pro snižování rozpočtového deficitu. "Francie se (na pomoci) podílí prostřednictvím záruk," řekl ministr. "Francie nepotřebuje větší půjčky a náš deficit není ovlivněn," dodal.

Francouzská vláda hodlá do roku 2013 snížit schodek veřejných financí na maximálně tři procenta hrubého domácího produktu, což je limit stanovený Evropskou unií. Letos by měl schodek podle odhadů činit 5,7 procenta HDP, napsala agentura Reuters.

Představitelé zemí eurozóny se dohodli na druhém záchranném balíku pro Řecko v celkovém objemu 109 miliard eur (2,7 bilionu Kč) na čtvrtečním mimořádném summitu. Do pomoci se zapojí i soukromý sektor.

Čína vítá dohodu o Řecku

Čína vítá čtvrteční dohodu eurozóny o novém záchranném programu pro Řecko. Uvedl to dnes guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan. Dodal, že Čína bude mít vždy důvěru v eurozónu i v její měnu.

Nová pomoc pro Řecko by měla mít objem 109 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč). Zapojí se do ní rovněž soukromý sektor. Státy eurozóny a Mezinárodní měnový fond (MMF) již loni Řekům slíbily celkem 110 miliard eur na tři roky.

"Tato (nová) pomoc pomůže vyřešit dluhové problémy v eurozóně a udržet finanční stabilitu v tomto regionu a jeho členských zemích," uvedl Čou. "Podpoří rovněž důvěru na trhu a přispěje k silnému, udržitelnému a vyváženému růst v Evropské unii a ve světě," dodal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru