Evropské i americké akcie posílily, rostou také ceny ropy. Euro vyšplhalo na dvoutýdenní maximum vůči americkému dolaru.

Západoevropské akcie ve čtvrtek získaly celkově opět více než jedno procento a jejich hlavní index vystoupil nejvýše za téměř dva týdny. Trh táhly nahoru opět akcie bank, jimž pomáhají signály dohody na řešení dluhové krize v Řecku a naděje na uklidnění situace v celé eurozóně.

Zprávy, které unikly ze summitu EU, hovoří o prodloužení splatnosti půjček ze záchranného fondu ohroženým zemím a snížení úroků u těchto úvěrů. Svou ochotu vyměnit dluhopisy za nové s delší, až 30letou splatností, vyjádřily také banky.

Západoevropský index FTSEurofirst 300 posílil v závěru o 1,2 procenta na 1103,76 bodu a dostal se nejvýše od 8. července. Za poslední tři dny získal díky nadějím na řešení krize přes tři procenta.

Index bankovních titulů Stoxx Europe 600 Banking Index dnes stoupl o 4,1 procenta. O zhruba deset procent rostly akcie největších italských bank UniCredit a Intesa Sanpaolo.

Lídři zemí eurozóny se dnes chystají dohodnout se na podobě druhého záchranného balíku pro Řecko s účastí soukromých věřitelů. Signály rozšíření pravomocí záchranného fondu pro eurozónu vyvolaly naděje, že by to pomohlo zastavit šíření krize do velkých jihoevropských ekonomik Španělska a Itálie.

"Zdá se, že do balíku zahrnuli všechno, co mohli. Může to ohroženým ekonomikám získat čas, aby se daly do pořádku," řekl agentuře Reuters analytik firmy European Securities Network Bernard McAlinden.

Díky známkám dohody o řešení dluhové krize v eurozóně posílily po začátku obchodování také americké akcie. Náladu na trhu podpořily rovněž překvapivě příznivé výsledky banky Morgan Stanley.

Kolem poledne newyorského času (18:00 SELČ) se nejsledovanější Dow Jonesův index zvýšil o 0,9 procenta na zhruba 12.687 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 1,1 procenta na 1340 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o půl procenta na 2829 bodů.

Společnost Morgan Stanley si připsala přes osm procent. Firma sice za druhé čtvrtletí vykázala ztrátu, ta ale byla mnohem nižší, než se předpokládalo. "Dobré zprávy o hospodářských výsledcích dnes zjevně podporují trh," uvedla analytička Janna Sampsonová ze společnosti OakBrook Investments.

Zprávy ze čtvrtečního summitu EU také posílily kurz eura, což oslabilo dolar a tím táhlo vzhůru ceny ropy.

Cena americké WTI po 16. hodině SELČ vystoupila až na 100,10 dolaru za barel, nejvýše od 10. června. Severomořská ropa Brent posílila o 60 centů na 118,75 dolaru za barel, třebaže dopoledne se propadla až na 116,62 USD.

Euro se ve čtvrtek vyšplhalo na dvoutýdenní maximum vůči americkému dolaru díky optimismu investorů ohledně připravovaných kroků k řešení dluhové krize v eurozóně.

Jednotná evropská měna vůči dolaru dosáhla až na hranici 1,4400 USD, rostlo tedy o 1,8 %, uvádí server Patria.cz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru