Španělsko prodalo další státní dluhopisy a přestože zájem o ně byl solidní, trh si řekl o výrazně vyšší úrok. Španělsko ve čtvrtek dopoledne  prodávalo dluhopisy dohromady za přibližně 2,6 miliardy eur, což se mu z valné části podařilo.

Výnosy jeho obligací ale vzrostly na historická maxima. To vše potvrzuje dřívější očekávání, že se čtvrté největší ekonomice eurozóny budou s každou další aukcí prodražovat půjčky.

Prodej se konal jen pár hodin před klíčovým summitem v Bruselu, který se zabývá hlavně dluhovou krizí v Řecku.  Investoři tak dali najevo obavy, že se může krize šířit do dalších zemí.

Ministerstvo financí prodávalo dluhopisy se splatností deset a 15 let. V prvním případě prodalo bondy v objemu 1,8 miliardy eur (asi 44,1 miliardy Kč), v druhém pak v objemu 814 milionů eur (asi 20 miliard korun).

Poptávka v obou případech asi dvakrát překročila nabízené cenné papíry.

U desetiletého dluhopisu musí Madrid zaplatit průměrný úrok 5,90 procenta, zatímco v předchozí aukci, která se konala 19. května, trhům stačilo 5,40 procenta. U dluhopisů se splatností 15 let Španělé zaplatí v průměru 6,19 procenta ročně, zatímco v předchozí aukci 16. června platili úrok 6,03 procenta.

V obou případech jde o nejvyšší úrok od roku 1997. Tedy ještě z dob, než bylo zavedeno euro.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru