Evropa si neví rady s řešením dluhových problémů některých členských zemí a Spojené státy také trhají rekordy v zadlužení. Odeznění krize posledních let je zřejmě jen dočasné.

Nepříliš optimistická situace hlavních světových ekonomik vyvolává mnoho otázek. Jak vhodně uložit úspory, aby je neznehodnotila inflace? Dá se věřit americkému dolaru či euru, je vhodnější investovat do stabilnějších měn, anebo nakoupit zlato a diamanty?

Ekonomové nemají univerzální recept, jak ochránit peníze v případě opravdu vážných problémů dvou nejsilnějších ekonomických regionů - Evropy a Spojených států.

»Kdyby skutečně došlo k pádu eurozóny i amerického dolaru, nastal by na světových trzích totální armageddon. A za takové destabilizace se těžko odhaduje, kam investovat,« vysvětluje ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

Analytici se ale shodují v jednom. Nevyplácí se sázet vše na jednu kartu. Úspory proto doporučují rozložit do více investic.

Nejčastější rady jsou: zlato, diamanty, švýcarský frank, japonský jen, ale také umění nebo akcie silných firem s vysokou dividendou.

Euro, nebo dolar? Koruna!

Fakt, že si Česká republika »podržela« vlastní měnu a nevstoupila do eurozóny, se v současnosti jeví pro investory jako výhoda.

Pokud se tedy domácí, český střadatel obává pádu dolaru nebo eura, uložení peněz do koruny nemusí být špatnou volbou.

»Pokud někdo nevěří euru nebo dolaru, měl by zůstat v domácí měně, tedy české koruně,« radí burzovní analytik UniCredit Bank Dušan Jalový.

Pád eurozóny by se sice české koruny nedotkl přímo, potíže by se ale v případě tak vážných problémů nevyhnuly ani jí. Spíše by však šlo o oslabení dočasné, shodují se experti.

»Koruna by v případě problémů v eurozóně zřejmě nejdříve oslabila. Možná i hodně výrazně. Ale z dlouhodobého hlediska by na tom nemusela být špatně,« odhaduje Vladimír Pikora.

Kdo však nevěří ani domácí měně, může vsadit na evropský »ostrůvek stability« - Švýcarsko. Tamnímu franku investoři důvěřují. Projevuje se to i na konstantním posilování této měny. Podle některých ekonomů je dnes dokonce až příliš silná.

»Na útěk ke švýcarskému franku je již pozdě. Jeho růst je extrémní a bude mít dopad i na švýcarskou ekonomiku,« krotí nadšení Dušan Jalový.

Jaké jsou další možnosti v rámci měn? Ekonomové doporučují ještě japonský jen. »Je poměrně stabilní měnou,« říká analytik skupiny Quatro Finance Vladimír Trojan. Doplňuje však ještě jeden exotičtější tip.

»Pokud bych však měl nakupovat jen jednu měnu, šel bych do singapurského dolaru. Ten považuji za nejméně rizikový, navíc s potenciálem dalšího růstu,« tvrdí Trojan.

Zlato, diamanty i umění

V případě velké globální krize, kterou by bezesporu pád eura i dolaru vyvolal, existují však i vhodnější způsoby uložení úspor než měny. Avšak ani u nich - jako u jakékoli investice - není riziko nulové.

Další ekonomy doporučované investice nejsou navíc zdaleka tak likvidní - přeměnit je na peníze nebo jiné hodnoty je problematičtější. Mohou však být o to stabilnější.

První skupinu tvoří některé komodity - třeba drahé kovy nebo diamanty. Ty jsou totiž odolné proti očekávané rostoucí inflaci.

Například cena zlata sice v posledních dnech prolomila další rekordní hranici - 1600 dolarů za troyskou unci. Ani ta ale zdaleka nemusí být definitivní.

»Poslední analýza Erste Group zvažuje i scénář, že by zlato mohlo vystoupat až na 2200 dolarů za troyskou unci během roku až dvou,« tvrdí makléř České spořitelny Radim Kramule.

Málo likvidní investicí jsou i nemovitosti. I ty sice mohou ztrácet na ceně, z dlouhodobého hlediska jsou ale poměrně bezpečné.

Pro vyložené »fajnšmekry« pak mají analytici ještě jedno doporučení. »Pokud investorovi nezáleží na likviditě, pak bych doporučil investici do uměleckých předmětů,« navrhuje Vladimír Trojan z Quatro Finance.

Ceny uměleckých předmětů z dlouhodobého hlediska rostou, ale »směnit« je za odpovídající objem peněz, či dokonce zboží nemusí být snadné.

I akcie jsou řešením

V souvislosti s »jistou« investicí, která má za cíl především ochránit úspory před otřesy na trhu či vysokou inflací, zmiňují někteří ekonomové i akcie.

Ty jsou sice rizikovější než výše zmiňované investice, mají ale i jednu výhodu. »V porovnání s komoditami nebo nemovitostmi nemají tak vysoké náklady na správu,« vysvětluje Dušan Jalový.

V tomto případě je ale třeba pečlivě zvažovat správné cílové firmy.

»Dlouhodobě poměrně bezpečné je uložení peněz v síťových odvětvích, jako jsou distributoři vody, plynu a elektřiny. Ti generují stabilní peněžní toky a vyplácejí dobré dividendy,« vypočítává Radim Kramule z České spořitelny.

Zapovězeny nejsou ani další obory, u nich je ale nutné zvažovat postavení firem. Ty by měly být pokud možno velké, stabilní, s dobrými aktuálními hospodářskými výsledky i výhledem dalšího rozvoje do budoucna. To může být případ některých IT společností - třeba společností Google nebo Cisco.

Pro úplně nejbezpečnější uložení je pak ideální úspory rozdělit mezi více výše zmiňovaných investic.

»Nejrozumnější rozložení majetku je efektivně rozvrstvit portfolio mezi několik pilířů,« poznamenává Michal Mrhač, analytik z investiční skupiny Investclub.cz. »Ty by měly tvořit především pečlivě vybrané nemovitosti, fyzické komodity typu drahých kovů a kvalitní majetkové účasti ve společnostech - a to nejen těch veřejně obchodovaných,« uzavírá.

Jan Němec


Vývoj ceny zlata

Cena zlata prolomila další rekordní hranici - 1600 dolarů za troyskou unci. Avšak ani tato částka nemusí být definitivní.

Související