Akcie přední španělské spořitelny Bankia ve středeční premiéře na madridské burze klesly i pod výrazně sníženou emisní cenu. Akcie španělského bankovního sektoru však v úlevě z uskutečnění klíčové primární nabídky prudce posílily.

Kurz banky vzniklé fúzí sedmi regionálních spořitelen klesl o dvě procenta na 3,68 eura a tržní hodnota banky činila 6,3 miliardy eur (154 miliard orun).

Bankia získala prodejem akcií 3,1 miliardy eur, musela však na poslední chvíli výrazně snížit emisní cenu na 3,75 eura, aby přitáhla dostatek investorů.

Primární nabídka největší španělské spořitelny podle aktiv byla považována za klíčový krok k restrukturalizaci španělského finančního systému. Jde zejména o ozdravení sektoru regionálních spořitelen, takzvaných cajas, které jsou slabým místem celého systému.

Další spořitelna na burze už ve čtvrtek

Vláda tyto banky pod pohrůžkou zestátnění přinutila shánět nový kapitál na trhu. Na počátku července vstoupily na burzu akcie největší španělské spořitelny podle počtu poboček CaixaBank a ve čtvrtek se začnou obchodovat akcie Banca Civica.

Akcie španělských bank ve středu vzrostly celkově o čtyři procenta.

,,Vyvolalo to mezi ostatními bankami určitou euforii, protože uvedení Bankie na burzu bylo považováno za výzvu pro celý španělský finanční systém," řekl agentuře Reuters šéf konzultační firmy One to One Capital Partners Enrique Quemada.

Akcie španělských spořitelen vstupují na burzu v extrémně těžké situaci. Nejistota kolem druhého záchranného plánu EU pro Řecko podkopává pozici velkých jihoevropských ekonomik Španělska a Itálie a výnosy jejich státních dluhopisů v posledních dnech v obavách z šíření dluhové krize vzrostly na maxima od zavedení eura.

,,Podařilo se nám to uprostřed bouře na trhu a za nejtěžší finanční situace posledního desetiletí," prohlásil na madridské burze předseda správní rady Bankie a bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Rodrigo Rato.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru