Akcie přední španělské spořitelny Bankia ve středeční premiéře na madridské burze klesly i pod výrazně sníženou emisní cenu. Akcie španělského bankovního sektoru však v úlevě z uskutečnění klíčové primární nabídky prudce posílily.

Kurz banky vzniklé fúzí sedmi regionálních spořitelen klesl o dvě procenta na 3,68 eura a tržní hodnota banky činila 6,3 miliardy eur (154 miliard orun).

Bankia získala prodejem akcií 3,1 miliardy eur, musela však na poslední chvíli výrazně snížit emisní cenu na 3,75 eura, aby přitáhla dostatek investorů.

Primární nabídka největší španělské spořitelny podle aktiv byla považována za klíčový krok k restrukturalizaci španělského finančního systému. Jde zejména o ozdravení sektoru regionálních spořitelen, takzvaných cajas, které jsou slabým místem celého systému.

Další spořitelna na burze už ve čtvrtek

Vláda tyto banky pod pohrůžkou zestátnění přinutila shánět nový kapitál na trhu. Na počátku července vstoupily na burzu akcie největší španělské spořitelny podle počtu poboček CaixaBank a ve čtvrtek se začnou obchodovat akcie Banca Civica.

Akcie španělských bank ve středu vzrostly celkově o čtyři procenta.

,,Vyvolalo to mezi ostatními bankami určitou euforii, protože uvedení Bankie na burzu bylo považováno za výzvu pro celý španělský finanční systém," řekl agentuře Reuters šéf konzultační firmy One to One Capital Partners Enrique Quemada.

Akcie španělských spořitelen vstupují na burzu v extrémně těžké situaci. Nejistota kolem druhého záchranného plánu EU pro Řecko podkopává pozici velkých jihoevropských ekonomik Španělska a Itálie a výnosy jejich státních dluhopisů v posledních dnech v obavách z šíření dluhové krize vzrostly na maxima od zavedení eura.

,,Podařilo se nám to uprostřed bouře na trhu a za nejtěžší finanční situace posledního desetiletí," prohlásil na madridské burze předseda správní rady Bankie a bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Rodrigo Rato.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru