Švýcarská společnost Swatch Group registruje silný růst poptávky po hodinkách osázených pravými diamanty. Uvažuje proto o nákupu podílu v některém z diamantových dolů, aby měla zajištěn stálý přísun kvalitních kamenů. Švýcarským novinám Finanz und Wirtschaft to řekl šéf podniku Nick Hayek.

"Vzhledem k tomu, že jsme pátým největším odběratelem diamantů, podíl v diamantovém dolu by byl zajímavý," řekl Hayek. Swatch je zároveň největším výrobcem hodinek na světě, firma je známá především díky barevným hodinkám s plastovým páskem.

"Poptávka po hodinách zdobených diamanty se explozivně zvyšuje. My tolik diamantů skladovat nemůžeme a na trhu jsou diamanty v požadované kvalitě k dispozici v příliš malých objemech," dodal.

Hayek zopakoval svůj květnový komentář, že pokud kurz švýcarského franku zůstane vysoko, firma jen těžko splní letošní plán. Ten počítá s tržbami sedm miliard franků (asi 148 miliard Kč). Frank se v minulých dnech vyšplhal na nová maxima vůči euru i dolaru, což přinutilo centrální banku, aby varovala před zpomalením růstu švýcarské ekonomiky.

Hayek dokonce vyzval centrální banku, aby intervenovala na devizových trzích a pokusila se kurz měny snížit. Vůči euru se nyní frank prodává asi za 1,15 CHF, podle Hayeka by ale bylo vhodné, kdyby klesl do pásma 1,35 až 1,40 CHF za euro.

"Oni musí mít pro směnný kurz jasný cíl. Pokud bude výrazně překročen, pak musí, mohou a měli by jednat," řekl Hayek na adresu tamní centrální banky. "Dokonce bych řekl, že situace je katastrofální pro celý švýcarský průmysl i pro turistický ruch," dodal.

Centrální banka proti silnému kurzu švýcarskému franku intervenovala už v roce 2009, loni ale od této praxe ustoupila, protože nashromáždila rekordní ztráty. Naznačila také, že intervence neobnoví, protože ekonomika si navzdory silnému kurzu měny teď vede dobře.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru