Americký finanční ústav Citigroup hospodařil ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 3,34 miliardy dolarů (asi 57,5 miliardy Kč). To je meziroční nárůst o 24 procent a mnohem lepší výsledek, než se čekalo. Za zlepšením jsou hlavně nižší ztráty z poskytnutých půjček. Citigroup je třetí největší bankou v USA podle výše aktiv.

Zisk na akcii ve čtvrtletí činil 1,09 USD, a zvýšil se tak z předchozích 90 centů, kde byl před rokem. Srovnání je přepočteno tak, aby zohlednilo reverzní dělení akcií v letošním roce, v rámci kterého se snížil počet akcií firmy v oběhu a zvýšila jejich cena.

K němu jsou firmy někdy nuceny okolnostmi, aby plnily pravidla obchodování na burze. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters v průměru čekali, že zisk na akcii dosáhne 96 centů.

Příjmy banky však klesly o sedm procent na 20,6 miliardy dolarů. Ztráty ze špatných úvěrů se snížily o 35 procent na 5,4 miliardy USD. Banka tak mohla uvolnit ze svých rezerv na ztrátové úvěry dvě miliardy USD, které pak započítala jako zisk.

Dařilo se zvláště divizi investičního bankovnictví Citigroup, která dosáhla nárůstu výnosů o 61 procent meziročně. Výnosy z akciových trhů meziročně vzrostly o 25 procent, ale u divize investic s fixním výnosem byl naopak zaznamenán 18% pokles.

"Výnosy byly vyšší, než jsme očekávali a současná míra rozpouštění rezerv na krytí špatných úvěrů také. Kvalita výsledků je tak i s ohledem na mírně nižší daňové zatížení lepší než v předcházejícím čtvrtletí,“citovala stanice CNBC Anthonyho Poliniho, analytik společnosti Raymond James.

Více spotřebitelů rovněž splácí včas své úvěry z kreditních karet i hypoteční úvěry. Objem úvěrů, které mají zpoždění ve splácení nejméně 90 dní, se snížil o 46 procent na 9,9 miliardy USD. Celkový objem spotřebitelských úvěrů pak stoupl o 11 procent na 244 miliard USD. Objem firemních úvěrů se zvýšil o 22 procent na 197 miliardy USD.

Citigroup v květnu přistoupila k reverznímu štěpení v poměru 1:10. To znamená, že celkový počet emitovaných akcií snížila na deset procent výchozího stavu, čímž se zároveň desetinásobně zvýšila cena akcií. Ta před štěpením činila asi čtyři dolary, po štěpení asi 40 dolarů.

Cena akcií obchodovaných na burze se podle pravidel některých burz musí pohybovat nad určitou úrovní. Nejpřísnější je v tomto ohledu burza v New Yorku, kde se obchodují i akcie Citigroup. Jiné burzy, především ty, které jsou určeny pro mladé začínající firmy, taková omezení nemají.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru