Čerpání dovolené je jedním ze základních práv zaměstnanců a současně problematikou, kde vzniká spousta nedorozumění, kterých schopní zaměstnavatelé mohou zneužít. Ti nemají povinnost zaměstnancům vyjít vstříc a pouze by měli přihlížet k zájmům zaměstnanců. I pokud by tak ale neučinili, tak se jim nemůže nic stát.

V současnosti se připravuje novela zákoníku práce, která by měla alespoň trochu pomoci zaměstnancům za situace, kdy jim zaměstnavatel neumožňuje čerpat dovolenou a ta se jim přenáší do dalších let. Romana Kaletová, advokátka Randl Partners, upozorňuje na častá nedorozumění.

Odkazuje kupříkladu na rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, které říká, že v případě neoznámené absence a po odcestování na dovolenou v délce 5 dnů už může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru