Zisk a tržby největšího vyhledávače světa Google překonaly očekávání analytiků. Firmě pomohl především prodej reklamy v mobilních telefonech.

Tržby za druhé čtvrtletí vzrostly na 6,92 miliard dolarů, oznámila firma na svých webových stránkách. Analytici očekávali 6,57 miliardy dolarů.

Zisk firmy vzrostl meziročně o 36 procent na 2,51 miliard dolarů, což představuje 7,68 dolaru na akcii. Před rokem byl zisk 1,84 miliard dolarů, tedy 5,71 dolaru za akcii.

Nový výkonný ředitel Googlu Larry Page, který v dubnu vystřídal Erica Schmidta, se zaměřil na prodej reklamy v mobilních telefonech a na stránkách videa YouTube, aby snížil závislost firmy na tradičním internetovém vyhledávání. Společnost ovládá 41 procent amerického internetového reklamního trhu. V roce 2010 to bylo 39 procent.

Akcie společnosti se sídlem v kalifornském Mountain View po uzavření oficiálního obchodování v 16hodin posílily o 12,3 procenta na 594,50 dolaru za akcii.

Analytici pozorně sledují rostoucí výdaje Googlu. V lednu firma oznámila, že letos přijme více než 6 000 nových zaměstnanců. Další náklady jsou spojené s investicí Googlu do vlastní sociální sítě Google+, kterou se snaží konkurovat populárnímu Facebooku. Google+ nabízí především lepší ochranu soukromí.

Operační systém od Googlu pro mobilní telefony Android by si měl podle výzkumné firmy IDC udržet tento rok dominantní postavení na trhu s podílem 38,9 procenta, zatímco iPhone firmy Apple si drží 18,9 procenta.

Související