Městský soud v Praze se bude znovu zabývat sporem firem patřících do impéria miliardáře Pavla Tykače se španělskou Telefónikou. Odvolací pražský vrchní soud totiž ve čtvrtek zrušil jeho předchozí verdikt, podle nějž nemají Tykačovy společnosti nárok na doplatek za odprodej podílu v bývalém Českém Telecomu.

Firmy Venten Management Limited a Lexburg Enterprises Limited se domáhají doplatku necelých 1,5 miliardy korun včetně úroků.

Obě na Kypru registrované firmy požadují sumu, kterou tvoří vlastní doplatek přes 870 milionů korun a neustále se zvyšující úroky. Venten Management požaduje 644 milionů, Lexburg Enterprises 227 milionů korun. Většinu 51 procent v bývalém Českém Telecomu koupila v roce 2005 od státu právě španělská Telefónica za 82,6 miliardy korun, což odpovídá zhruba 502 korunám za akcii. Ostatním akcionářům ale firma nabídla v rámci odkupu jen 456 Kč za akcii.

V rozsudku bylo několik vad

Venten Management držel 8,26 milionu akcií a Lexburg Enterprises 2,92 milionu. Oba minoritní vlastníci nejdříve přijali nabídku společnosti Telefónica na odkup ve výši 456 korun za akcii, vzápětí po uskutečněné transakci však firmu zažalovali o doplatek.

Klíčovou roli při verdiktu prvoinstančního soudu sehrál znalecký posudek Pavla Procházky z Ústavu pro oceňování majetku při Vysoké škole báňské v Ostravě. Ten sice v roce 2008 ocenil akcii telefonní společnosti v době prodeje na 504 korun, avšak v průběhu dalších soudních stání cenu kvůli připomínkám snižoval až na konečných 464 korun.

Městský soud v odůvodnění rozsudku také argumentoval tím, že společnosti Venten Management i Lexburg Enterprises se mohly s Telefónikou pokusit dohodnout na jiné ceně, místo toho však akceptovaly její nabídku.

Předsedkyně senátu Jaroslava Vlčková prvoinstančnímu soudu vytkla hned několik procesních vad, pro které bylo nutné rozsudek zrušit. Městský soud podle ní opomenul provést některé důkazy, navíc jejich neprovedení ani náležitě nezdůvodnil. Pochybil také při hodnocení znaleckého posudku, což namítali advokáti. "Znalec v jednom řízení dospěl ke čtyřem různým závěrům, což ho činí značně nevěrohodným," prohlásila soudkyně.

Jeden z nejbohatších Čechů Pavel Tykač se dostal do povědomí v 90. letech v souvislosti s působením firmy Motoinvest, která skupovala akcie z kuponové privatizace. Následně ovládla Agrobanku, Plzeňskou banku či CS Fondy, které ale nakonec všechny zkrachovaly.