Roman Kreuziger byl ve 12. etapě dlouho vidět na v popředí, když stíhal ve stoupání Col du Tourmalet uprchlíky, ale nakonec se zcela propadl a dorazil do cíle ve výšce 1715 metrů nad mořem na 73. místě 17:28 minuty po vítězi.

V zajímavém souboji za jeho zády měl Andy Schleck navrch nad Alberto Contadorem a na svého hlavního rivala najel zhruba 15 sekund. V čele závodu se stále udržel Thomas Voeckler, který projel cílem v lyžařském středisku Luz Ardiden jako devátý se ztrátou 50 sekund.

Romanu Kreuzigrovi nevyšel únik, do kterého se pustil před stoupáním na Tourmalet, kdy začal sám stíhat skupinku uprchlíků.

Prémií na slavném vrcholu projel jako první Francouz Jérémy Roy, na kterého osamocený Kreuziger ztrácel na čtvrtém místě tři minuty. Jedenáct kilometrů před cílem v závěrečném stoupání českého závodníka peloton dojel stejně jako Roye a spol.

Olympijský vítěz z Pekingu Sánchez v posledním kilometru 211 km dlouhé trasy předčil svého kolegu z úniku Belgičana Jelleho Vanenderta a ve 33 letech vybojoval první etapový triumf na Tour.

Třetí dojel Lucemburčan Fränk Schleck, který přivedl do cíle s odstupem půl minuty skupinku favoritů. Z ní překvapivě odpadl v závěru obhájce titulu Španěl Alberto Contador, který skončil osmý 43 sekund za Sánchezem.

Celkově vede Voeckler o 1:49 před Schleckem, jenž se posunul ze čtvrtého místa. Třetí Evans ztrácí 2:06. Contador na sedmé příčce zaostává o rovné čtyři minuty.

Voeckler před začátkem Pyrenejí očekával, že dnes žlutý trikot ztratí. "Jsem rád, že jsem se spletl," smál se. "Bylo to nečekané. Člověk musí věřit, že žlutý trikot mu dodá motivaci navíc, když je dnes výročí dobytí Bastily," uvedl k dnešnímu státnímu svátku Francouz, kterého ve sjezdu v zatáčce potkal pád spolu s Němcem Andreasem Klödenem a Slovákem Peterem Velitsem, ale všichni tři byli rychle zpátky v sedle.

V pátek se jede další horská etapa s jedním těžkým stoupáním na vrchol Aubisque vysoký 1709 metrů, která měří celkem 152,5 km.

Tour de France, cyklistický závod - 12. etapa Cugnaux - Luz Ardiden (211 km):

1. S. Sánchez (Šp.) 6:01:15, 2. Vanendert (Belg.) -7, 3. F. Schleck (Luc.) -10, 4. Basso (It.), 5. Evans (Austr.), 6. A. Schleck (Luc.) všichni -30, 7. Cunego (It.) -35, 8. Contador (Šp.) -43, 9. Voeckler, 10. Rolland (oba Fr.) oba -50, ...73. Kreuziger (ČR) -17:28.

Průběžné pořadí: 1. Voeckler 51:54:44, 2. F. Schleck -1:49, 3. Evans -2:06, 4. A. Schleck -2:17, 5. Basso -3:16, 6. Cunego -3:22, 7. Contador -4:00, 8. S. Sánchez -4:11, 9. Danielson (USA) -4:35, 10. Roche (Ir.) -4:57.