Už tak komplikovaná jednání mezi Bílým domem a republikány o zvýšení stropu pro státní dluh se opět zadrhla. Prezident Barack Obama dokonce po názorovém střetu s šéfem republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Erikem Cantorem jednání opustil.

Agentura Moody's mezitím pohrozila, že by mohla snížit hodnocení schopnosti USA splácet závazky, které je nyní na špičkovém stupni Aaa, pokud politici ve Washingtonu rychle nenajdou shodu. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje, byť trhy stále věří, že žádná ze znesvářených stran nedopustí, aby se země de facto ocitla v bankrotu.

Ve sporu jde o navýšení hranice pro zadlužení země, které musí schválit Kongres. Minulý limit ve výši zhruba 14,3 miliardy již USA vyčerpaly, nyní mají peníze do 2. srpna. Republikáni souhlas s dalším zadlužováním země podmiňují rozsáhlými rozpočtovými škrty. Obama s nimi v zásadě souhlasí, požaduje ale aby je doprovázelo zvýšení daní.

Jednání uvízla na mrtvém bodě

Republikáni, kteří i díky odmítání nových daní výrazně posílili v listopadových volbách do Kongresu, to ale ostře odmítají. Jednání tak uvízla na mrtvém bodě, byť všichni zúčastnění tvrdí, že se chtějí dohodnout. Středeční Obamův střet s Cantorem ale dokládá, jak je dohoda obtížná.

Šéf Bílého domu prý republikánům řekl, že pokud nechtějí zvyšovat daně, musejí zapomenout na to, že škrty budou stejně hluboké jako navýšení limitu. Cantor opáčil, že obě strany jsou v takovém případě od sebe příliš vzdálené, než aby nalezly řešení. Navrhl, aby se strop pro dluh zvýšil jen o něco a aby to doprovázely menší škrty. Obama, který něco takového odmítá, se prý naštval. "Eriku, přestaň mne tahat za nos," řekl.

Dodal, že žádný americký prezident by na takových jednáních nevydržel. Pak přítomným zástupcům demokratického a republikánského vedení Kongresu řekl, že se znovu uvidí dnes a odešel. Demokraté takovou verzi událostí popírají. I oni ale potvrdili, že se Obama s Cantorem střetl.

Moody's sleduje USA

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service jako první z velkých agentur zařadila rating Spojených států do režimu pozorování s možností jeho snížení. Znamená to, že Spojené státy by o nejvyšší možný rating Aaa mohly přijít už v horizontu několika týdnů. Amerika může ceněný rating ztratit kvůli tomu, že se její politici stále nedohodli na zvýšení stropu pro zadlužení.

Spojené státy 16. května vyčerpaly povolený limit pro čerpání půjček, který činil 14,294 bilionu dolarů (asi 245 bilionů Kč). Od té doby se zvyšuje riziko, že Spojené státy nebudou schopny dostát svým finančním závazkům, což se ještě nikdy v historii nestalo. Poslední termín pro zvýšení limitu pro zadlužení byl stanoven na 2. srpna.

Konkurenční agentura Standard & Poor's v dubnu Spojeným státům snížila výhled ratingu. To je sice také varovný signál, není ale zdaleka tak vážný jako přeřazení ratingu do režimu pozorování. Standard & Poor's tehdy totiž sama upozornila, že pokud by rating skutečně snížila, patrně by to nebylo dříve, než za rok až rok a půl.

Republikán prý prezidentovi opakovaně skákal do řeči. Demokraté míní, že by šéf sněmovny John Boehner měl svého kolegu usměrnit, aby "se dospělí mohli dát do práce".

Můžou chybět i peníze na důchody

Obama již dříve varoval, že nezvýšení limitu by mohlo mít katastrofální dopad na světovou ekonomiku. Tento týden pak uvedl, že americká vláda by mimo jiné neměla peníze na důchody či platy vojáků. Zároveň by prudce klesla důvěra investorů v americké dluhopisy, jež se nyní na trzích považují za téměř bez rizikové. Pozorovatelé si i proto myslí, že politici ve Washingtonu nakonec nějaké řešení naleznou, byť třeba půjde o nepříliš pohledný kompromis.

Spojené státy se zejména v posledních letech potýkají s rychlým růstem zadlužení. Mohou za to obří rozpočtové schodky, které například během vlády prezidenta Baracka Obamy pravidelně překračují hranici bilionu dolarů. Deficity ale prudce rostly již za jeho předchůdce George Bushe.

Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu až 1,6 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Ještě v roce 2005 činil americký státní dluh zhruba osm bilionů dolarů. Současný strop pro zadlužení činí zhruba 14,3 bilionu dolarů. Ještě v roce 1980 přitom americký státní dluh představoval z dnešního pohledu pouhých 900 miliard dolarů.