Nová výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová jmenovala v úterý večer do nově vytvořené funkce zástupce výkonného ředitele čínského ekonoma Min Čua. Na druhém nejvyšším postu v MMF však Lagardeová ponechá Američana.

Min Ču bude první Číňan v nejvyšším výkonném vedení fondu, což je uznání rostoucího vlivu Pekingu v globální ekonomice. Min Ču působil ve funkci viceguvernéra čínské centrální banky a zvláštního poradce MMF.

Lagardeová také uvedla, že za odcházejícího náměstka výkonného ředitele Johna Lipského přijde další Američan David Lipton. Ten je nyní poradcem Bílého domu pro mezinárodní ekonomiku a býval náměstkem ministra financí USA. Lipskému končí mandát na konci srpna.

 

 

 

Výkonná rada MMF jmenovala Lagardeovou do čela instituce na konci června jako první ženu v nejvyšší výkonné funkci fondu. MMF musel uspořádat volbu nového šéfa, protože dosavadní výkonný ředitel Dominique Strauss-Kahn se vzdal funkce poté, co byl obviněn ze znásilnění pokojské v newyorském hotelu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru