V cestě rychlejšímu oživení americké ekonomiky stojí podle hlavního ekonoma z Gluskin Sheff & Associates i dlouhodobější překážky, mezi které řadí hlavně oddlužování domácností, které se stále nachází v „rané fázi“, a omezení výdajů vládního sektoru na místní i federální úrovni.

K tomu se přidává slabý trh s bydlením, kde se podle ekonoma stále nedá čekat růst cen, což bude mít negativní efekt na bohatství domácností.

Ekonomika USA nemůže podle Rosenberga dlouhodobě růst tempem, které je hluboko pod potenciálem. Pokud bude produkční mezera delší dobu široká, jako právě nyní, nakonec dojde k tomu, že „se pohne opačným směrem“.

Správné přitom není porovnávat současnou situaci s obdobím nejhlubší krize, ale s tím, co je běžné v této fázi cyklu. A běžné je to, že „produkční mezera je ve druhém roce oživení uzavřena, nedosahuje 5 % jako nyní a že dochází k vyšší tvorbě pracovních míst“.

„Podívejte se na to, co se děje s evropskými bankami. Problém Řecka se možná na tři měsíce odložil, pokud ale nepřijde na řadu Portugalsko, Španělsko či Irsko, dostane se pod tlak Itálie. Ani problémy v Evropě nejsou přechodné, uvedl ekonom.

Americké ekonomice chybí vyšší růst příjmů

Anthony Crescenzi z vedení společnosti Pacific Investment Management Co. poukázal na to, že poslední data z trhu práce ukazují na „velké strukturální problémy americké ekonomiky“. Od počátku krize je situace nejtěžší ve finančním sektoru, stavebnictví a komerčních realitách a je těžké jejich ztráty pracovních míst nahradit. Vhodná k tomu není ani monetární politika. Americké ekonomice chybí vyšší růst příjmů, který by jí umožnil dosažení „únikové rychlosti“.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru