Česká republika musela kyperské společnosti Lapursa, nyní SG Solar Green Limited, vyplatit přes 76,6 milionu korun. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Důvodem je skutečnost, že stát nezabránil v roce 1997 vytunelování CS Fondů, píše týdeník Týden ve svém pondělním vydání.

Firma, která soud vyhrála, však není s výší částky spokojena a odvolá se. Požaduje totiž 992,5 milionu korun. Dovolání k Nejvyššímu soudu podá i stát.

Vina státu podle soudu spočívá v tom, že Finanční analytický útvar ministerstva financí disponoval dostatkem informací o tunelování fondů a měl okamžitě podat trestní oznámení. To však neučinil. O podivných transakcích navíc věděl podle soudu i Úřad pro cenné papíry, který rovněž podle soudních verdiktů nezasáhl, píše Týden.

Společnost Lapursa koupila pohledávku vůči ministerstvu financí a dalším firmám a lidem od dnes již zkrachovalé Plzeňské banky v únoru 2007 za 400 000 korun. Banka totiž pochybila jako depozitář a podle soudního rozhodnutí z roku 2003 musela uhradit 1,13 miliardy korun bývalým CS Fondům.

Správce její konkurzní podstaty ale chtěl vymáhat peníze i po ostatních firmách a lidech, kteří k poškození fondů přispěli. Mezi nimi bylo i ministerstvo financí. Pohledávku vůči nim pak prodal Lapurse.

Majetek CS Fondů byl podvodně ovládnut v roce 1997. V depozitu ho tehdy držela Plzeňská banka, z níž bylo sérií finančních transakcí vyvedeno 1,23 miliardy korun, které skončily na desítkách účtů ve Spojených státech, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a na Gibraltaru. Více než 100 milionů korun se později podařilo vymoci zpět, čímž se škoda snížila na 1,11 miliardy korun.

Za tunelování byli v roce 2007 odsouzeni čtyři lidé, kteří prodali akcie z CS Fondů a za hotovost nakoupili bezcenné akcie společnosti Drůbež Příšovice. Soud hrozil i finančníkům Pavlu Tykačovi a Janu Dienstlovi, dnes vlastníkům těžební skupiny Czech Coal, kteří podle tehdejších obvinění policie podvod připravili. Jejich trestní stíhání však bylo zastaveno.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru