Dluhová krize není jen evropský problém, ale globální. V neděli to uvedl šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet.

Podle něj to dokládají nynější spory o snižování rozpočtového deficitu ve Spojených státech.

Trichet na podnikatelské konferenci v jižní Francii také uvedl, že špatná situace veřejných financí v Evropě a ve Spojených státech výrazně snižuje šanci, že se podaří zachránit bankovní sektory.

"Zažíváme nyní krizi státních úvěrových ratingů, což není evropská krize, ačkoli Evropa stojí v epicentru problému," řekl Trichet.

"Stačí jen sledovat debatu o daních ve Spojených státech, abychom pochopili, že jde o globální problém," dodal.

Obama žádá zvýšení dluhového limitu

Americký prezident Barack Obama v posledních dnech intenzivně jedná s představiteli Kongresu o dohodě, která by umožnila do 2. srpna zvýšit dluhový limit federální vlády a odvrátila hrozbu prvního nevyrovnání finančních závazků v americké historii.

Republikáni podmiňují zvýšení limitu dohodou na plánu výrazného snižování deficitu bez zvyšování daní a požadují razantní omezení výdajů na úroveň před Obamovým nástupem.

V Evropě nervozita na trzích

V eurozóně se na konci týdne i přes přijetí dalších úsporných opatření v Řecku dál zvýšila nervozita na trzích a po prudkém snížení portugalského ratingu začaly výrazně růst výnosy španělských a italských dluhopisů.

Riziková prémie k italským dluhopisům vzrostla nejvíce od zavedení eura, zejména v obavách z nutnosti rekapitalizace italských bank a ze sporu mezi premiérem Silviem Berlusconim a jeho ministrem financí.

Západní země se podle Tricheta již nemohou v případě další finanční krize opírat o solidní úvěrové ratingy a své veřejné finance a budou se muset zaměřit na přísnější regulaci bank.

"Je naší naprostou povinností v tom uspět, protože podruhé už na žádné straně Atlantiku nemůžeme vychrlit 27 procent HDP, abychom zabránili zhroucení finančního sektoru," řekl Trichet.

Trichet: Vytvořte evropského ministra financí

Evropská unie by s ohledem na chronické problémy s deficity veřejných financí měla podle šéfa ECB perspektivně pomýšlet na vytvoření evropského ministerstva financí.

"V dlouhodobějším pohledu bychom si mohli představit pružnou konfederaci, která by byla hodně odlišná od Spojených států, ale v níž bychom měli pro určitou oblast hospodářské politiky federálního ministra a federální ministerstvo," řekl Trichet.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru