Společnost Baťa, jeden z největších výrobců obuvi v České republice, skončila loňské hospodaření v zisku. Podnik vykázal zisk 33,91 milionu korun, zatímce v roce 2009 ztrátu 16,43 milionu korun.

Tržby za prodej zboží, vlastních výrobků a služeb ale vloni meziročně klesly, a to o 13,5 procenta na 2,13 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy podniku uveřejněné ve sbírce listin.

V minulých letech společnost významně zasáhla ekonomická recese, která nastoupila ve druhé polovině roku 2008. Podnik Baťa zaznamenal nižší poptávku po svých výrobcích i růst konkurence. Rok 2010 tak byl rokem zásadních změn ve fungování společnosti.

"Společnost se zaměřila na změnu procesů v oblasti zásob, zejména strukturu, množství a logistické procesy. Cílem bylo celkové snížení nízkoobrátkových zásob a naopak navýšení poměru nových kolekcí a jejich efektivnější distribuce na specifické prodejny," napsalo vedení společnosti ve výroční zprávě. Mimo jiných opatření podnik vloni uzavřel několik prodejen, které "dlouhodobě nedosahovaly očekávaných výsledků".

"Přes negativní vývoj ekonomiky v roce 2010 se tržby výrobní divize meziročně zvýšily o 11 procent," píše se dále ve zprávě. Díky přijatým opatřením tak výrobní divize dosáhla lepšího hospodářského výsledku než předloni.

Producent obuvi vloni zaměstnával 985 lidí. V meziročním srovnání je to o téměř 100 méně, když v roce 2009 měl 1084 zaměstnanců.

Letos podnik očekává doznívání hospodářské krize. I nadále se tak hodlá soustředit na optimalizaci portfolia nabízené kolekce, redukci nákladových položek a optimalizaci obchodní sítě.

Akciová společnost Baťa vznikla v roce 1991. Navázala na výrobu národního podniku Svit. Jediným akcionářem společnosti je nizozemská firma International Footwear Investment.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru