Vstup Maďarska do eurozóny bude možný až v letech 2018 až 2020. Uvedl to ve čtvrtek maďarský ministr hospodářství György Matolcsy. Dodal, že země musí nejprve zpevnit svou ekonomiku.

"Pokud jste silní, je dobré být v eurozóně. Jestliže jste slabí, je to životu nebezpečné," řekl ve veřejné diskusi o maďarském předsednictví Evropské unie, které se minulý měsíc po půl roce uzavřelo.

"Vzhledem k tomu, že jsme slabí a vypukla krize eurozóny, myslím, že má premiér Viktor Orbán pravdu, když říká, že se můžeme stát členem eurozóny kolem let 2018-2020," dodal ministr.

Maďarsko se stále vzpamatovává z krize

Maďarská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,5 procenta díky exportu, zatímco spotřeba a investice vedle toho ještě klesaly. Oživování maďarské ekonomiky se tak ještě neopírá o domácí trh.

Vláda se drží své předpovědi, že se hrubý domácí produkt země letos zvýší o 3,1 procenta. Dnes s tím připomněla, že je potřeba výrazně zvýšit daň z příjmu, aby se obnovila slabá domácí spotřeba.

Kabinet je ve svém odhadu proti analytikům a centrální bance optimistický. Centrální banka odhaduje letošní růst maďarské ekonomiky na 2,6 procenta a analytici na 2,7 procenta.

Vláda uvedla, že její pololetní rozpočtový deficit dosáhl 1,034 bilionu forintů (zhruba 95,2 miliardy korun). Podle ministerstva hospodářství je tak letošní cíl udržet schodek země na 2,94 procenta HDP udržitelný, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru