Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) našel zdroj peněz na zalepení díky v rozpočtu, která vznikla v dubnu. Ústavní soud tehdy zrušil vládou zavednou padesátiprocentní daň na státní podporu stavebního spoření. Pro rozpočet to znamenalo mínus 5,2 miliardy.

Kalousek chce nyní část těchto peněz vzít z rozpočtu celé Evropské unie. Ta totiž loni hospodařilas přebytkem a Brusel v úterý rozhodl, že ho rozdělí mezi členské země. Česko dostane 1,2 miliardy korun formou snížených poplatků.

"Vzhledem k tomu, že jsme ještě nevyřešili, jak naložit s tímto propadem, půjde o vítaný příspěvek," řekl Kalousek serveru iDnes.cz. Podle něj ale nelze tyto peníze zapojit do pravidelných výdajů, neboť je to nepravidelný příjem státní pokladny.

Evropská unie vrací celkem 4,54 miliardy eur, tedy kolem 90 miliard korun. Více než polovinu celé sumy, přesně 2,7 miliardy eur, tvoří neutracené dotace. Zbývající částka je složena z úroků z prodlení či pokut.

Soud: Mimořádné zdanění bylo protiústavní

Ústavní soud na konci dubna kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil úsporné změny ve stavebním spoření. Norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010, ale podle soudu bylo toto mimořádné zdanění protiústavní.

Na základě rozhodnutí Ústavního soudu vyplatilo ministerstvo financí stavebním spořitelnám většinu zbylé státní podpory za loňský rok, částka činila zhruba 5,2 miliardy korun. O tuto sumu se tedy letos zvýšil schodek státního rozpočtu.

V souvislosti s výpadkem tohoto příjmu státního rozpočtu ministr Kalousek později navrhl zablokovat 2,6 miliardy korun, kterými stát financoval ztráty regionální železniční dopravy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru