Čínská centrální banka se již potřetí v letošním roce rozhodla zvýšit úrokové sazby, protože se snaží zmírnit rostoucí inflaci. Základní sazby od čtvrtka stoupnou o čtvrt procentního bodu. Informovaly o tom ve středu agentury AP a Reuters.

Roční zápůjční sazba se tak zvýší na 6,56 procenta a roční depozitní sazba na 3,5 procenta. Čínská inflace se v květnu vyšplhala na téměř tříleté maximum 5,5 procenta. Peking se obává, že vysoké ceny by mohly vyvolat sociální nepokoje.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že v červnu inflace stoupla až na 6,3 procenta. Oficiální údaje o červnovém vývoji spotřebitelských cen v Číně by měly být zveřejněny koncem příštího týdne.

"Zvýšení sazeb je z velké části v souladu s očekáváním trhu," uvedl analytik Čchiao Jung-jüan ze společnost CEBM. "Cílem tohoto kroku je zbrzdit inflaci," dodal.

Sazby ješt porostou, ale jen jednou

Čchiao předpokládá, že centrální banka sazby v letošním roce ještě jednou zvýší. Podle některých analytiků by však zpřísňování měnové politiky mohlo být již u konce.

"Čínský boj s inflací je téměř u konce. Jsou zde již známky toho, že cenové tlaky ustupují. Dnešní zvýšení sazeb by tak mohlo být v tomto cyklu poslední," řekl Frederic Neumann z HSBC.

Zpřísňování měnové politiky přispívá ke zpomalení růstu čínského zpracovatelského sektoru. Peking se navíc obává, že příliš výrazné zvýšení úrokových sazeb by do Číny mohlo přilákat spekulativní kapitál, což by prohloubilo problémy s nadměrnou likviditou a podpořilo inflaci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru