Řidiči, kteří způsobí v zahraničí závažný dopravní přestupek, už trestu neuniknou. Evropský parlament schválil ve středu směrnici, která umožňuje mezi téměř všemi státy Evropské unie přeshraniční udělování pokut.

Nová systém má zvýšit bezpečnost silničního provozu a postavit všechny pachatele před zákonem na stejnou pozici bez ohledu na to, kde došlo ke spáchání přestupku.

Směrnice musí nyní jednomyslně schválit Rada ministrů, následný souhlas členských států je v podstatě jen formalita. Jednotlivé vlády dostanou dva roky na to, aby nová pravidla převedly do svých právních řádů.

"Po více než třech letech diskusí je tato dohoda velmi důležitým prvním krokem k ukončení pocitu beztrestnosti některých řidičů a snížení počtu obětí na našich silnicích." řekla po schválení zpravodajka Inés Ayala Sender (S&D, ES)

Přestupky podle EU

1. Nepřiměřená rychlost

2. Řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo drog

3. Nepoužívání bezpečnostních pásů

4. Nerespektování červené na semaforu

5. Nenošení přilby

6. Užití jízdních pruhů pro autobusy a využívání jiných vyhrazených pruhů

7. Nelegální používání mobilních telefonů nebo jiných komunikačních zařízení během jízdy

Pro policii je v současnosti velmi složité a nákladné zjišťovat jméno majitele vozidla a řidiče, který spáchal dopravní přestupek, pokud je vůz registrován v zahraničí. Jednotlivé databáze členských států totiž nejsou vzájemně propojené. To by se nyní mělo změnit.

Pokud tedy řidič spáchá v zahraničí přestupek a tamní policie jej identifikuje, domů mu pošle výzvu k uhrazení pokuty, jejíž výše se odvíjí od zákonů země, kde byl přestupek spáchán.

Beztrestnost pomáhá pirátům

Europoslankyně a členka Výboru pro dopravu a cestovní ruch Olga Sehnalová (ČSSD) se domnívá, že zahraniční řidiči změní v cizí zemi své chování. „Je evidentní, že pocit beztrestnosti dělá z evropských řidičů piráty silnic. Jen co vyjedou za hranice, začnou se chovat jako šílenci. Myslím, že až jim dorazí do schránky první pořádná pokuta, bude to na našich silnicích obrat k lepšímu. Tím jsem si jistá“,  uvedla po přijetí směrnice.

Jedinou komplikací v tomto případě může být, že policisté musejí výzvu k uhrazení pokuty poslat v jazyce, v němž jsou vystaveny doklady k vozu. To by například v případě češtiny mohlo být pro policejní úřady velmi náročné a poměrně drahé.

Ignorování pokuty by se řidičům rovněž vyplatit nemělo. V případě, že ji nezaplatí, hrozí jim podle Sehnalové stejné sankce jako domácímu řidiči.