Vklady podniků a domácností u řeckých bank v květnu již pátý měsíc za sebou klesly a ocitly se nejníže od prosince 2007. Řecká centrální banka v úterý uvedla, že proti dubnu se vklady snížily o 2,5 procenta na 191,9 miliardy eur (4,7 bilionu Kč).

Odliv vkladů zvyšuje tlak na řecké banky, které jsou již nyní závislé na financích od Evropské centrální banky. Kvůli obavám ze státního bankrotu mají banky téměř uzavřený přístup na finanční trhy, protože investoři požadují vysoké záruky.

Od počátku letošního roku se vklady snížily o 8,5 procenta, tedy o 17,7 miliardy eur. Za celý loňský rok vklady u bank klesly o 29,1 miliardy eur, tedy 12,2 procenta, napsala agentura Reuters.

Ratingová agentura Moody's minulý měsíc upozornila, že odliv vkladů z řeckých bank se nebezpečně zrychluje a varovala, že jakmile z bank odejde 35 procent vkladů, ocitnou se řecké finanční ústavy kvůli nedostatku hotovosti v těžkých problémech.

Lidé výběrem peněz kompenzují snížené příjmy

Moody's odhaduje, že asi polovinou se na stahování peněz z bank podílí efekt "spalování hotovosti", který je důsledkem ekonomického propadu. 

Lidé vybírají úspory, aby si jimi kompenzovali snížené příjmy. Druhou polovinu stahují vkladatelé kvůli obavám z krachů bank a převádějí je do zahraničí, kupují za ně zlaté mince nebo je uschovávají v bezpečnostních schránkách bank.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru