Zájem o elektronické čtečky knih v internetových obchodech se proti jarním měsícům zvýšil o více než čtvrtinu, zatímco poptávka po tištěných knihách o dvě pětiny klesla. Vyplývá to ze statistiky serveru Srovname.cz, který porovnával vyhledávání zboží v elektronických obchodech letos v červnu a v dubnu.

"Lidé se letos zřejmě nechtějí na dovolenou tahat s několika těžkými knížkami a dávají přednost lehkým čtečkám, do kterých si mohou nahrát více knih," uvedl ředitel projektu Srovname.cz David Folprecht.

Čeká se na české e-knihy

Podle ředitele nákupní galerie Mall.cz Marka Lišky prodeje čteček dále porostou, jakmile budou dostupnější elektronické knihy v češtině. "Lákadlem by taky mohly být čtečky s barevným displejem fungující na principu pasivního inkoustu," dodal.

Největší nárůst zájmu nakupujících zaznamenaly kategorie bazény, vybavení pro kempování a grily a příslušenství pro grilování. Poptávka po bazénech se s nástupem teplých dní více než ztrojnásobila, o stany a spacáky vzrostl zájem o 77 procent a o 67 procent více lidé hledali grilovací potřeby.

Sezónní stálicí nákupů na internetu před prázdninami a letní dovolenou je v kategorii elektroniky tradičně nákup fotoaparátů, které v květnu a červnu zaznamenaly oproti březnu a dubnu nárůst o 28 procent. V kategorii elektroniky pokračuje poměrně výrazný růst zájmu o tablety o téměř 60 procent.

Klesá naopak zájem o in-line brusle a jízdní kola. Ty si většinou zákazníci pořídili již na jaře. Internetoví prodejci tak budou muset podle Folprechta v těchto kategoriích nalákat zákazníky zřejmě jen pomocí opravdu razantních slev a výprodejových akcí.

Srovname.cz je internetová služba, která umožňuje rychlé a přehledné porovnání cen českých obchodů na internetu. Srovnává přes 400.000 položek zboží z více než tisícovky nejvýznamnějších obchodů na českém internetu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru