Rakouská vláda chce zákonem zakázat dovoz proudu z jaderných elektráren v zahraničí. Je třeba přes léto nalézt přiměřená právní opatření, aby toho bylo možné dosáhnout, a na podzim je přijmout, uvedl v pátek rakouský kancléř Werner Faymann jako výsledek "energetického summitu" vládních stran a ekologických organizací. Podle kancléře je třeba prosadit povinné "označení původu" u každého nákupu elektřiny.

"Je třeba důkladně zvážit, jaké právní kroky lze použít, abychom zabránili dovozu atomového proudu," řekl Faymann podle agentury APA.

Rakousko, kde nejsou žádné atomové elektrárny, se dlouhodobě staví proti jaderné energetice. Trnem v oku rakouských protijaderných aktivistů jsou zejména elektrárny v sousedním Česku a Slovensku.

Přes léto mají v Rakousku vzniknout pracovní skupiny za účasti širokého spektra sil včetně protiatomových organizací jako Greenpeace či Global 2000, které mají připravit zásady "zákona o ekologické elektřině". Tyto organizace se závěry schůzky souhlasí, označují je ale jen za první krok z mnoha potřebných.

"Povinné označení původu proudu se musí týkat jak té energie, která se nakoupí na burze, tak bilaterálních dodavatelských smluv mezi rakouskými a zahraničními energetickými koncerny. Jen tak lze zajistit, aby do Rakouska nemohla dorazit žádná atomová elektřina," uvedly ekologické organizace.

Podle vicekancléře Michaela Spindeleggera se na tomto cíli může vláda s ekologickými organizacemi shodnout za podmínky, že se podaří prosadit rozvoj obnovitelných zdrojů a také výstavbu dostatečně kapacitních přenosových soustav, proti čemuž se někteří odpůrci atomu dosud stavěli.

Jaderný proud tvoří šest procent rakouské spotřeby

"Pryč od atomu znamená ale také uvolnění rozvoje obnovitelných zdrojů," řekl Spindelegger. Podle odborníků potřebuje Rakousko k náhradě šesti procent své roční spotřeby, které zatím zajišťuje dovozem jaderného proudu, vytvořit obnovitelné zdroje o kapacitě 3,3 terawatthodin.

"Jen podporou obnovitelných energií se Rakousko může opět stát exportérem proudu," uvedl ředitel koncernu EVN Peter Layr.

Někteří odpůrci atomu si však podle APA neodpustili jízlivé komentáře k dnešní schůzce. "Veřejnost je falešnými tvrzeními přesvědčována o údajné závislosti země na dovozu jaderného proudu. Ta ale ve skutečnosti neexistuje. Rakousko disponuje dostatečně vyváženou bilancí mezi spotřebou a výrobou elektřiny," řekl Radko Pavlovec, poradce a dřívější protiatomový pověřenec hornorakouské zemské vlády.

"Špinavý proud" z Česka

Také předseda střešní organizace pro životní prostředí (UWD) Gerhard Heilingbrunner napadl podle APA dolnorakouskou energetickou společnost EVN, že "dennodenně dováží vysokonapěťovým vedením z Česka do Rakouska špinavý atomový proud ze šrotových reaktorů v Temelíně a Dukovanech".

Ekologičtí aktivisté a organizace se ale někdy neshodnou ani sami mezi sebou, upozorňuje APA. Podle představitelky opozičních Zelených Evy Glawischnigové na dnešní schůzce s vládou "nepadla o všeobecném zákazu atomového proudu ani zmínka" a jednalo se jen "co by bylo, kdyby". Greenpeace a Global 2000 se ohradily, že "zákaz atomového proudu byl právě centrálním tématem dnešního jednání".

V Rakousku se o zákazu dovozu "jaderné" elektřiny mluví už řadu let. Vše ale vázne na tom, že země, odkud alpská republika elektřinu dováží, má takzvaná energetický mix a v síti nelze jadernou elektřinu od nejaderné rozlišit. Rakouské energetické společnosti řešily zatím věc tak, že ve smlouvě s německými koncerny měly alibistickou doložku, že kupují ze společného mixu pouze proud z klasických elektráren.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru