I přes současnou nepříznivou ekonomickou a fiskální situaci Řecka se podle odborníků nemusí české firmy řeckého trhu nijak bát. Šance na úspěšné nastartování podnikání je tu zejména v oblasteh ekologie, cestovního ruchu a dodávek zemědělské techniky.

Problémem může být pouze jazkyová bariéra. "Pro české firmy je Řecko poměrně těžkým trhem. V České republice nemáte problém s jazykem, angličtina pro obchod postačí. tady je to jiné," upozorňuje Jitka Gadzurová z obchodně-ekonomického úseku čeksého velvyslanectví v Aténách.

Aktuální hospodářská pozice země sice omezí v příštích letech investice ve veřejném sektoru, stát ale dá  podnikatelům možnost spolufinancování na projektech realizovaných z fondů EU.

Obchod Česko - Řecko

110,3 milionů eur
za tolik proudí řecké zboží do ČR

234,3 milionů eur
za tolik vyvezou české firmy zboží do Řecka

Ve větší míře hodlá využívat i projekty typu PPP, tedy projekty uskutečněné ve spolupráci se soukromým kapitálem. Ve formě subdodávek se v příštích letech naskytne českým firmám příležitost podílet se i na projektech obnovy a výstavby řecké infrastruktury.

Česko vylepšuje pozici

Z aktuálních údajů Řeckého statisitického úřadu vyplývá, že vývoz řeckého zboží do Čecka dosáhl loni objemu 110,1 milionů eur (2,7 miliardy korun) a byl tak o třetinu vyšší než v roce 2009. Česko se tím stalo pro tuto těžce zkoušenou ekonomiku třicátým největším exportním trhem.

Opačným směrem putovalo dvakrát více zboží v hodnotě téměř 234,3 milionů eur (5,7 miliardy korun). Na řeckém dovozu se Češi podílí asi půl procentem, přičemž statistice objemu zboží, které se do Řecka doveze, vévodí Německo (10,5% podíl).

"Je velmi těžké firmám z této země konkurovat. Německé značky patří k těm „důvěrohodným“, mají tady svou síť a podstatně lepší základnu, než české firmy," dodává Gadzurová.

Ani současný trend ve sbližování rozdílu mezi exportem a importem česko-řecké bilance nicméně nemění výrazně pozitivní výsledek České republiky.

Táhnou česká auta

Nejúspěšnějším vývozním artiklem Česka jsou jednoznačně automobily. Loni sice prodeje Škodovky v Řecku zaznamenaly meziroční propad o čtvrtinu, stále je ale tato automobilka (se svým  třetinovým podílem) základním stavebním kamenem českého exportu směrem do Řecka.

Podle Gadzurové bude mít ale Škoda Auto letos problémy. "Škodovky se ve velké míře prodávaly do státního sektoru a taxikářům. Jak stát, tak taxikáři, ale teď rozhodně nebudou mít peníze na obnovu vozového parku. Bylo to sice radostné se na ty české taxíky koukat, jejich doba už je ale asi pryč," dodává.

V desítce nejúspěšnějších českých výrobků v Řecku najdeme ale kromě aut například i dřevěné železniční pražce, tiskoviny a hudební nástroje. Extrémní nárůst (o 34 tisíc procent) pak zaznamenala v roce 2010 oblast základních hutních výrobků ze železa a oceli.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru