Řecký parlament dnes schválil prováděcí zákon k úsporným opatřením, která po zadluženém Řecku žádají jako podmínku další pomoci eurozóna a Mezinárodní měnový fond a která schválil už ve středu.

Jde o úspory ve výši 28 miliard a o prodej státních podniků za 50 miliard eur (420 miliard a 1,25 bilionu korun).

ŘECKÁ DLUHOVÁ KRIZE

Zákon prošel poměrem hlasů 155 ku 136. Ve středu vláda se svým návrhem uspěla rovněž u 155 poslanců, 138 hlasovalo proti. Dnešní hlasování na rozdíl od středy nedoprovázely incidenty v aténských ulicích.

Ministr financí Evangelos Venizelos před hlasováním řekl, že Řecko bude o svou záchranu Evropskou unií musit svést ještě těžkou bitvu, zvlášť s některými partnery jako je Finsko.

Tyto země podle tisku požadují, aby zárukou pro nové půjčky Řecku byly svého druhu hypotéky na majetek řeckého státu, což Řecko odmítá.

Jak pomůže eurozóna?

Pozornost se tak teď obrací k 3. červenci, kdy je na programu setkání ministrů financí zemí eurozóny, na kterém budou řešit podobu nového záchranného plánu pro Řecko.

Nový balík může obsahovat jak otevření dalších úvěrů od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, tak dobrovolné zapojení soukromého sektoru, zejména bank, prostřednictvím prodloužením splatnosti dluhopisů.

Euro na zprávy posiluje

Euro dnes pokračuje v růstu a vůči dolaru stouplo nejvýše za tři týdny. Evropskou měnu podpořilo schválení prováděcího zákona k úsporným opatřením v Řecku, které uvolnilo cestu k získání peněz ze slíbené pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, bez kterých zemi hrozil bankrot. 

V 17:45 SELČ euro vůči dolaru stouplo o 0,54 procenta na 1,4509 USD, když během dne posílilo až na 1,4522 USD. Euro je na nejlepší cestě vykázat za celé čtvrtletí vůči dolaru zisk o 2,4 procenta a za polovinu roku 8,2 procenta. K jenu euro vzrostlo o 0,38 procenta na 117,01 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 0,11 procenta na 80,66 JPY.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru