Německé finanční ústavy se dohodly, že přispějí k finanční pomoci Řecku, podobně jako to tento týden slíbily francouzské banky.

Jejich příspěvek by měl činit 3,2 miliardy eur (78 miliard Kč), sdělil po čtvrtečním jednání s bankami spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble.

Německé banky budou stejně jako jejich francouzské protějšky reinvestovat do řeckých státních dluhopisů určitou část příjmů z dluhopisů, jimž do roku 2014 nadejde lhůta splatnosti. Banky se dohodly na výměně řeckých dluhopisů, jejichž hodnota činí asi 2 miliardy eur, dodal Schäuble. Dalších 1,2 miliardy eur poskytnou tyto banky v rámci pomoci.

"Celková expozice německých bank, které mají ve svém vlastnictví řecké dluhopisy činí necelých 10 miliard eur," stojí v prohlášení, které poskytl Schäuble novinářům. V něm bylo dále uvedeno, že hlavní podíl na této expozici tvoří papíry s dlouhodobou splatností, která vyprší po roce 2020. Jejich podíl tvoří přibližně 5,5 miliard eur.

Německá pomoc: Podstatná nebo omezená?

Podle něj tak bude příspěvek německých bank "relativně omezený". Ministr dodal, že konkrétní řešení by měli v neděli dohodnout ministři financí zemí eurozóny v Bruselu.

Německá kancléřka Angela Merkelová naopak označila přislíbený příspěvek německých bank, který tvoří asi setinu celkové řecké zadluženosti a několik procent připravovaného záchranného plánu, za "podstatný".

Právě německá vláda trvala nejvíce na tom, aby ke druhému záchrannému balíku pro Řecko přispěli i soukromí věřitelé a s Francií se tento měsíc dohodla, že tento příspěvek musí být zcela dobrovolný.

Další podrobnosti teprve přijdou

Podrobnosti by měly být dojednány v dalších dnech, uvedl šéf největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann. Dodal, že základem německého příspěvku bude francouzský plán.

Šéf Deutsche Bank již v pondělí varoval, že pokud by se na Evropu přenesla nákaza řeckou dluhovou krizí, mělo by to horší důsledky než dopad krachu americké banky Lehman Brothers ze září 2008.

Banky ve Francii vlastní řecké dluhopisy za zhruba 15 miliard eur. V pondělí sjednaly předběžnou dohodu, podle níž budou do roku 2014 reinvestovat 70 procent z postupně splácených řeckých dluhopisů do nových s předem určenými úroky a se splatností až 30 let.

Příspěvek soukromých věřitelů Řecka je zejména z hlediska německé vlády klíčem k tomu, aby se země eurozóny během léta dohodly na novém záchranném programu pro předluženou zemi do roku 2014.

Bez něj by Řecku hrozil bankrot, protože se příští rok nebude moci vrátit na kapitálové trhy, jak to předpokládal první záchranný plán z loňského roku.