Bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová dostane od státu 3,6 milionu korun. Ve čtvrtek o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2.

Jde o ušlý zisk kvůli tomu, že Jourová skončila na podzim 2006 na více než měsíc ve vazbě po křivém obvinění z podílu na dotačním podvodu v kauze Budišov, tedy údajném pokusu o podvod při čerpání evropských dotací na předraženou opravu budišovského zámku. A přišla kvůli trestnímu stíhání o nasmlouvané mnohamilionové kontrakty za poradenství při čerpání peněz z evropských fondů.

Přiznané odškodné

5,95 mil. Kč pro Uzunoglua

Částka, kterou získal kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu. V polovině 90. let strávil 2,5 roku ve vazbě kvůli obviněním z údajných podvodů, přípravy vraždy a mučení. Trestně stíhán byl téměř 13 let, soudy jej ale nakonec zprostily všech obvinění. Po ministerstvu spravedlnosti se Uzunoglu domáhal zaplacení údajného ušlého zisku ve výši 288 milionů korun.

Více než 3,6 mil. Kč pro Jourovou

Někdejší náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věře Jourové má podle rozhodnutí soudu zaplatit odškodnění ministerstvo spravedlnosti v souvislosti s jejím stíháním v takzvané kauze Budišov. Jourová byla v říjnu 2006 obviněna z přijímání úplatku a strávila asi měsíc ve vazbě. Její stíhání bylo v létě 2008 zastaveno.

900 tis. Kč. pro Janatu

V lednu 2011 soud rozhodl, že ministerstvo spravedlnosti má zaplatit generálnímu řediteli firmy Bioferm – lihovar Jaromíru Janatovi odškodnění za nezákonnou vazbu v roce 2006 a ušlý plat. Janata je jedním z původně obviněných v korupční aféře známé jako Kauza biolíh, požaduje dalších 48 milionů korun.

200 tis. Kč pro Hučína

V říjnu 2009 odvolací pražský městský soud potvrdil, že ministerstvo spravedlnosti zaplatí bývalému důstojníkovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Vladimíru Hučínovi kvůli jeho několikaletému trestnímu stíhání odškodnění za nemajetkovou újmu. Způsobil mu ji zhruba roční pobyt ve vazbě. Hučín po státu původně požadoval přes dva miliony korun.

40 tis. Kč pro Staševského

Bývalému ruskému bankéři Iljovi Staševskému přiřkla loni odškodnění tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Staševskij, kterého vyšetřovatelé v jeho vlasti viní ze zpronevěry asi 231 milionů dolarů (téměř pět miliard korun), byl podle Ústavního soudu v Česku nezákonně vězněn. Rus tvrdí, že jeho stíhání v Rusku má politické pozadí.

"Z výpovědí svědků soud dospěl k závěru, že kdyby nedošlo ke stíhání, žalobkyně by se s největší mírou pravděpodobnosti tohoto kontraktu zúčastnila a dosáhla sjednaného výdělku," konstatoval soud v odůvodnění rozsudku.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se