Zatím nepravomocně zrušil antimonopolní úřad zadávací řízení na takzvanou Komunikační infrastrukturu veřejné správy (KIVS). Ministerstvo vnitra, které zakázku vypsalo loni v prosinci, podle úřadu porušilo zákon. Na základě zakázky měly utratit v příštích osmnácti měsících úřady dohromady až 1,6 miliardy korun za pevné datové a hlasové služby, zjednodušeně řečeno na připojení k internetu a pevné telefonní linky.

Úřad tak dal za pravdu operátorům Dial Telecom a České radiokomunikace, kteří tendr napadli. Vnitro nechtělo rozhodnutí komentovat s tím, že jej zatím neobdrželo.

Antimonopolnímu úřadu vadily dvě podmínky v zadávací dokumentaci. Prvním bylo, že hodnotícím kritériem byla doba potřebná k zajištění služby. To výrazně zvýhodňovalo současné provozovatele služeb, protože ti nepotřebovali žádné lhůty k tomu, aby službu začali poskytovat. Noví zájemci o poskytování služby byli ale diskriminováni, protože jim by pochopitelně po případném vítězství muselo chvíli trvat, než by na daném místě své služby zřídili a začali nabízet.

Druhou podmínkou, kvůli které brněnský ÚOHS tendr zrušil, byl požadavek na certifikát ISO 27001, který potvrzuje, že v organizaci funguje systém řízení informační bezpečnosti. Podle úřadu nemělo ministerstvo vůbec podobný certifikát vyžadovat, čímž dalo za pravdu Dial Telecomu, který ho v té době neměl a proti tomuto požadavku se ohradil.

"Rozhodnutí úřadu kvitujeme ho s povděkem. Jsme připraveni se účastnit nového tendru na dodávku telekomunikačních služeb pro státní správu, tentokrát věříme, že zadávací dokumentace bude v zákonných mezích a nebude neúměrně znevýhodňovat jiné operátory oproti těm, kteří služby pro úřady dodávali dosud," řekl obchodní ředitel Dial Telecomu Tomáš Strašák.

Do KIVS dodávají v současnosti telekomunikační služby Telefónica O2, GTS Czech a konsorcium T-Systems a ČD Telematika. Rámcová smlouva, na jejímž základě služby poskytují, vypršela 28. března. Aby bylo možné vůbec služby poskytovat, ministerstvo podepsalo s dodavateli přechodné prováděcí smlouvy, kterými telekomunikační služby zajistilo do 27. září.

Vlastní průšvih ministerstva

Do průšvihu se dostalo vnitro samo. Tendr na KIVS vypracoval úřad těsně před volbami ještě za Martina Peciny „na klíč“ příštímu ministrovi. Podle nového vedení byly podklady "nepoužitelné". Za vlády Radka Johna se rozhodlo vnitro přidělit celou zakázku bez soutěže České poště. Když úředníkům došlo, že by se dostali do pořádného rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, obrátilo vnitro o sto osmdesát stupňů a chtělo stvořit "maximálně otevřený tendr" pro co nejvíce i regionálních operátorů.

Jenže ani tak nakonec tendr neskončil. V prosinci se Johnův úřad rozhodl vypsat tendr na kratší dobu – 18 měsíců – ale podobným způsobem, jako původní zadávací řízení z roku 2008. Oproti původnímu tendru ale výrazně zpřísnil ekonomická kvalifikační kritéria a přidal požadavky na další certifikáty. To výrazně zvýhodňovalo stávající dodavatele a to se pochopitelně nelíbilo operátorům, kteří se chtěli přihlásit. Vnitro tendr nestihlo vyhodnotit, proto podepsalo šestiměsíční prodloužení smluv.

Tím na mnoha úřadech dochází navíc k nehoráznému plýtvání, protože platí za datové linky ceny vysoutěžené v roce 2008, které vůbec neodpovídají současným podmínkám.

Hrozí úřadům „komunikační blackout“?

Pokud rozhodnutí ÚOHS nabude právní moci, ocitne se vnitro v prekérní situaci. Bude muset vypsat nové výběrové řízení, ale zároveň nebude schopné zajistit úřadům datové služby po 27. září, kdy vyprší prodloužené smlouvy.

Nový tendr do konce září určitě nestihne. Ve smlouvách je sice šestiměsíční opce, pokud ji ale některý operátor napadne, má poměrně slušnou šanci na jejich úspěšné zrušení.

Je tak klidně možné, že se úřady rozhodnou koncept KIVS zcela opustit, nespoléhat se na vnitro a pevné linky si co nejrychleji vysoutěžit samy. Jinak jim totiž reálně hrozí, že nebudou mít v ruce smlouvy, na jejichž základě by měly platit operátorům za datové služby.

Co by se pak stalo, nikdo netuší. Stávající operátoři při předchozích neformálních dotazech HN většinou krčili rameny, protože taková situace ještě nikdy nenastala.