Americký prezident Barack Obama na středeční tiskové konferenci ve Washingtonu zopakoval, že součástí dohody o snížení deficitu rozpočtu Spojených států musí být zrušení daňových výjimek pro nejbohatší Američany. Vyjádřil také přesvědčení, že se nakonec demokratům a republikánům v Kongresu podaří najít kompromis.

 

Republikáni zrušení daňových výjimek pro nejbohatší odmítají a chtějí hledat úspory jinde. Podle Obamy jsou si ale obě strany vědomé závažnosti problému státního dluhu i toho, že je třeba jej okamžitě řešit.

 

Obama řekl, že spolu s viceprezidentem Joem Bidenen budou pokračovat v rozhovorech s předáky Kongresu tak dlouho, dokud to bude nutné. Americký prezident očekává, že republikáni nakonec ustoupí z "maximálních požadavků" a "udělají to, co je správné".

Americký prezident chce úspory v rozpočtu hledat ve "všech oblastech". Jako příklad zmínil rozpočet ministerstva obrany nebo právě zrušení daňových výjimek pro nejbohatší jedince a firmy, například ropné společnosti.

Obama chce díky plánu, který představil již v dubnu, do 12 let ušetřit čtyři biliony dolarů (asi 68 bilionů korun).

MMF vyzval USA ke zvýšení stropu pro zadlužení

Mezinárodní měnový fond (MMF) vybídl americké zákonodárce, aby zvýšili strop pro zadlužení země. Nečinnost by podle fondu mohla způsobit zhoršení ratingu a nárůst úrokových sazeb, což by poškodilo americkou ekonomiku i světové finanční trhy. MMF ve své výroční zprávě o ekonomice USA rovněž snížil výhled růstu americké ekonomiky pro letošní i příští rok.

Strop pro zadlužení je stanovená částka, kterou si vláda může půjčit pro financování svých operací. Současný limit je 14,3 bilionu USD (242,1 bilionu Kč) a USA již tohoto stropu dosáhly v květnu.

Pokud zákonodárci tento limit nezvýší do 2. srpna, hrozí, že země nebude schopna splácet své dluhy. Prezident Barack Obama a republikánští zákonodárci jsou nyní ve sporu kvůli plánu zvýšit limit.

Podle MMF byl měl být strop pro zadlužení zvýšen neprodleně, aby se tak předešlo vážným ekonomickým šokům a nejistotám na finančních trzích. Republikáni však před zvýšením stropu trvají na dohodě o snížení výdajů. Demokraté zase chtějí, aby dohoda zahrnovala zvýšení daní.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru