Česko by na případném krachu Řecka tratilo téměř nejméně z celé Evropské unie. České finanční instituce drží řecké dluhopisy za zhruba 3,4 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy neziskové společnosti Open Europe. Méně než Češi do Řecka investovali jen Lotyši, Litevci a Bulhaři.

Výpočty Open Europe kromě objemu dluhopisů ve finančních institucích zahrnují i finanční pomoc poskytnutou státem, či podíl na nákupu dluhopisů ze strany Evropské centrální banky (ECB).

ŘECKÁ DLUHOVÁ KRIZE

Nejvíce jsou případným ztrátám v Řecku podle očekávání vystaveny dvě největší ekonomiky Evropské unie, tedy Německo a Francie. Německo a německé finanční instituce drží řecký dluh za celkem 83,76 miliardy eur (asi dva biliony korun) a Francie a francouzské finanční instituce za 81,73 miliardy eur (asi 1,9 bilionu korun).

Slovensko navzdory tomu, že v loňském roce na rozdíl od ostatních členů eurozóny odmítlo poskytnout Řecku úvěr, drží řecký dluh v celkové hodnotě 1,38 miliardy eur, tedy zhruba 33 miliard korun. To je zhruba desetkrát více než Česko a tento rozdíl ještě vzroste, pokud eurozóna schválí další záchranný program pro prázdnou řeckou pokladnu.

Na nové pomoci by se totiž měla podílet pouze eurozóna prostřednictvím vlastního záchranného fondu (EFSF). Původně se uvažovalo i o zapojení takzvaného evropského mechanismu finanční stability (EFSM), na němž se podílí i Češi, ale summit EU minulý týden tuto možnost vyloučil.

expozice
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru