Pro vládní plán se vyslovilo 155 poslanců v 300členném parlamentu, 138 jich bylo proti a pět se jich zdrželo hlasování. Proti byl jeden člen socialistické strany, který byl vzápětí vyloučen z jejího poslaneckého klubu. Ztrátu jednoho hlasu vykompenzovala socialistům jedna nezávislá pravicová poslankyně.

Úspory mají díky snížení platů státních zaměstnanců a zvýšení daní státu vynést v průběhu pěti let přes 28 miliard eur (683 miliard korun). Zemi také čeká privatizace podniků se státní účastí, která má přinést dalších zhruba 50 miliard eur.

Merkelová ocenila statečnost Řeků

ŘECKÁ DLUHOVÁ KRIZE

Vláda premiéra Jorgose Papandrea tak přijetím "střednědobého rámce rozpočtové strategie" úspěšně překročila hlavní překážku. Ve čtvrtek čeká parlament ještě hlasování o takzvaném prováděcím zákonu, který podrobně vyjmenována jednotlivé body úsporných opatření. Po dnešním hlasování se neočekává, že by to druhé měly provázet komplikace.

Německá kancléřka Angela Merkelová je mezi prvními státníky, kteří veřejně ocenili schválení úspor řeckým parlamentem. Podle ní je toto rozhodnutí statečné a stejně tak nezbytné. Na druhou stranu ale vyjádřila i lítost. ,,Hodně mě mrzí, že opozice v Řecku hlasovala proti úsporám," řekla kancléřka novinářům.

"Pomůže nám to rychle přikročit ke druhému balíku finanční pomoci, a umožnit tak Řecku, aby se mu přiblížila naděje na záchranu," konstatovali v prohlášení Barroso a Van Rompuy.

,,Kdyby dnes řecká vláda neschválila nový úsporný rozpočet, měl by svět zaděláno na druhou vlnu finanční krize. Řekové tak v tuto chvíli vyhráli důležitou bitvu. Bohužel celá válka i tak z pohledu Řecka dál zůstává ztraceným bojem," řekl hlavní ekonom ERA Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Střety demonstrantů s policisty pokračovaly i dnes

V Řecku ve středu pokračovala dvoudenní generální stávka. Tak jako v úterý se i dnes do Atén sjelo několik desítek tisíc demonstrantů, kteří chtěli vyjádřit protest proti úsporným opatřením vlády.

,,K ulici u náměstí Sintagma, kde se tlačil destitisícový dav lidí v rudých tričkách se srpy a kladivy, přijely dva bílé tranzity s ampliony na střechách," reportoval v jednu hodinu odpoledne přímo z Atén zpravodaj IHNED.cz Karel Tinl.

Krátce poté mezi demonstranty a policisty vypukly první boje. Přístup policie byl ale oproti úterý odlišný. Tentokrát se totiž odhodlala i k výpadům.

,,Oproti včerejšku však dělá i výpady proti výtržníkům a pokud někoho z nich dostihne, následuje zatčení," popsal situaci Tinl.

 

Davy se uklidnily v době, kdy řečtí zákonodárci hlasovali o úsporném balíčku. Na náměstí Syntagma u řeckého parlamentu tak v té době k žádným střetům nedocházelo. Vše se ale změnilo asi hodinu po hlasování parlamentu.

 

,,Demonstranti se evidentně po hlasování parlamentu radili a nyní opět útočí na policisty kameny a zápalnými lahvemi. Opět je cítit slzný plyn. Někteří demonstranti používají dokonce hasicí přístroje," napsal před čtvrtou hodinou Tinl.

Podle zahraničních médií bylo zatím zraněno a převezeno do nemocnice 26 policistů a 15 demonstrantů. 29 lidí pak bylo zadrženo a 9 dokonce zatčeno.

 

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru