Britská média varují cestující, aby zvážili své lety na ostrov, kde je může čekat noc strávená v odbavovacích letištních halách. Stejná bude situace i v přístavech. Britští imigační úředníci totiž odstartují stávku státních zaměstnanců už ve středu v 18 hodin místního času, protest potrvá 24 hodin.

Ve čtvrtek se do stávky zapojí na 3 tisíce škol v Anglii a ve Walesu, dalších 2200 vzdělávacích zařízení bude fungovat jen částečně. K protestu proti nepopulární důchodové reformě se přihlásilo na 750 tisíc učitelů a dalších státních zaměstnanců včetně hasičů, soudců, školitelů, daňových úředníků nebo zaměstnanců pracovních úřadů.

Stávka, která bude mít na britské poměry neobvykle velký rozměr, je namířena proti vládnímu plánu penzijní reformy. Ta podle odborů povede jen k tomu, že budou Britové pracovat déle a platit větší příspěvky, aby se nakonec dočkali nižších penzí.

Odboráři: Můžeme stávkovat měsíce

Dave Prentis, vůdce největšího britského odborového svazu z veřejného sektoru UNISON, který reprezentuje 1,4 milionu státních zaměstnanců, řekl, že jeho svaz shromáždil 30 milionů liber (skoro 900 milionů Kč), které umožňují měsíce trvající stávkovou akci.

Podle jeho slov se zdá nevyhnutelné, že otázka penzí bude katalyzátorem největší stávky, jaké kdy byla Británie svědkem, větší než pověstná hornická stávka v roce 1926.

Premiér David Cameron návrh důchodové reformy důrazně hájil a řekl, že stávkující nepomohou ani sobě, ani lidem, kterým slouží. Podobně se vyjádřil vůdce labouristické opozice Ed Miliband. Cameron reformu označil za "férovou" vůči daňovým poplatníkům.

"Nevěřím, že je tu jakýkoli důvod pro zítřejší akci, ani ten nejmenší, protože naše rozhovory ještě neskončily, " řekl premiér Cameron.

Reforma britského penzijního systému je součástí širšího souboru úsporných kroků, který vláda konzervativců a liberálních demokratů přijala s cílem snížit nynější 10% rozpočtový schodek. Podle ní je tato reforma nevyhnutelná, protože vzhledem k prodlužování průměrného věku už si země nemůže dosavadní systém dovolit.

Probuďte se a vnímejte realitu!

Ke stávce se vyjádřil i šéf britské Obchodní komory David Frost, který poukázal na ekonomické ztráty v důsledku stávky. Zárověň vzkázal protestujícím, aby konečně přijali realitu měnícího se světa.

"Penze ve veřejném sektoru čelí už dlouho potížím s finanční dostupností. A reformy, které je mají přiblížit systému privátního sektoru, jsou nezbytně nutné. Je skutečností, že naše pracovní síla žije déle a to se musí v důchodovém systému zohlednit. Je třeba probudit se a přijmout tvrdou realitu, " prohlásil Frost.