“Nikdo z žádné demokratické politické strany v Německu neuvažuje o importu české jaderné elektřiny,” řekl Fell.

Se Zelenými v lecčem souhlasím, a tak po přečtení onoho článku nechápu, proč se německý poslanec Fell prezentuje jako naprostý energetický laik. Přeci jako středoškolský kantor nemůže být úplný hlupák. Němci dovážejí z Česka elektřinu. Každý den. Nemusejí o tom uvažovat. Zde jsou online data.

Že středoškolský tělocvikář a fyzikář, nyní poslanec Hans-Josef Fell, je schopen rozeznat elektřinu jadernou od nejaderné, ho bude patrně s jeho rakouskými kolegy, kteří prodávají „detektor jaderné elektřiny“, nominovat na Nobelovu cenu. Mohli by si pak peníze rozdělit s paní Jacques a Kuchtovou, které asi Nobelův výbor na jejich politickém vrcholu opomněl.

A rozumbrada pokračuje dál. Výpadky solárních panelů chce Fell kompenzovat alpskými vodními elektrárnami a bioplynem. Nělzjá. Bude se kompenzovat zemním plynem, a to ruským. Celá ta německá eskapáda s odstavením jádra je jen zvětšení závislosti na novém plynovodu Nord Stream. Gazprom si mne ruce a Gerhard Schröder též. 

Všimněme si, že termíny těchto německých slibů o odstavení jádra jsou rok 2022, či rok 2017. Panovi Fellovi bude v té době 70 nebo 65 let, bude dávno v politickém důchodu, stejně jako Angela Merkelová. Dopady těchto dnešních rozhodnutí si tak užijí mladší Němci.

Ale abych nebyl jen negativní – tato uměle vyvolaná krize může mít kladný dopad. Plné využití obnovitelných zdrojů na produkci elektřiny je dnes nemožné, protože elektřina se nedá snadno skladovat a obnovitelné zdroje se nedají lehce řídit. Ani větru ani Slunci poslanec Fell v zimě ráno neporučí, aby mu dodalo elektřinu. Dnes se dá elektřina komerčně „skladovat“ jen v přečerpávacích elektrárnách, jejich potenciál je ale v Evropě vyčerpán. Setrvačníky a supravodivé cívky jsou příliš drahé.

Němci zkoušejí stlačený vzduch – účinnost 60 procent je bídná. Ale je možné, že pod tlakem energetické závislosti na Rusku Němci vymyslí nový způsob skladování elektřiny. Podle onoho bodrého tělocvikáře na vývoj mají 6 let, přesně tolik času měli Němci před 70 lety na vytvoření Wunderwaffen. Přeji Německu, aby mu to tentokrát vyšlo.