Byla by to velká škoda, pokud by potenciální čtenáři tuto knihu odložili jen kvůli jejímu názvu, ve kterém se nachází slovo "ekonomie". Takto začíná svůj článek o knize Ekonomie dobra a zla od Tomáše Sedláčka redaktor Samuel Brittan z The Financial Times (FT).

Po nedávné pozitivní recenzi v americkém listu The Washington Post už je to druhá zmínka o ekonomově knize v prestižním zahraničním listu za poslední týden.

 

Podle Brittana z listu FT je slovo ekonomie pro mnohé suché a moc technické, prostě odpuzující. Ekonomie dobra a zla ale podle něho do tohoto koše nepatří. Slovo ekonomie v podání Tomáše Sedláčka neznačí to, jak je běžně vnímána v západním světě, ale více zůstává v srdci filozofie a náboženství, jako je tomu již od dob osídlení oblasti Mezopotámie.

Samuel Brittan ve své recenzi nešetří chválou na Sedláčka. Podle něho bývalý ekonomický poradce prezidenta Václava Havla vysvětluje své ekonomické poznatky pomocí postojů a zvyků mnohých kultur. Samotný novinář se podle jeho řádků nemohl při čtení od knihy a myšlenek autora dlouho odpoutat.

To je vidět i na jeho zaujetí, s jakým dopodrobna popsal každou kapitolu knihy. Ani na závěr své recenze nešetří chválou na Sedláčka. Podle Brittana může český ekonom, který radí stejně dobře bankovním domům jako dříve prezidentu Havlovi, v současnosti posunout nynější hranice mainstreamového ekonomického přístupu výrazně dál.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru