Nejvyšší správní soud (NSS) snížil žalobkyni z Obvodního zastupitelství pro Prahu 1 Tamaře Zedkové plat o deset procent na tři měsíce.

Loni v září spadla v budově státního zastupitelství ze schodů a čelila podezření, že v pracovní době pila alkohol.

Opakovaně však odmítla dechovou zkoušku, čímž podle NSS zaviněně porušila povinnosti státního zástupce. Soud rozhodl v půli června, nyní verdikt zpřístupnil v internetové databázi.

Nadřízení požadovali pro Zedkovou citelnější postih - snížení platu o pětinu na půl roku. Podle NSS však nyní již nelze prokázat, zda se skutečně Zedková opila, nebo zda pád způsobila zdravotní indispozice. Proto kárný senát uložil trest jen za odmítnutí dechové zkoušky.

"Kárně obviněná jako zkušená dlouholetá státní zástupkyně si musela být vědoma, jak závažnou povinnost odmítá splnit," uvedl v rozhodnutí senát s předsedkyní Miladou Tomkovou.

Dechovou zkoušku odmítá

Odmítnutí dechové zkoušky je prý u státních zástupců nutné hodnotit jako závažnější provinění, než když se ho dopustí obyčejný člověk.

"Státní zástupce je z povahy své funkce předurčen k ochraně veřejných zájmů a měl by za každé situace zákonné příkazy a pokyny udělené v souladu s právními předpisy respektovat," zdůraznil kárný senát.

Zedková se loni v září vracela ze soudního jednání a cestou do kanceláře upadla na schodišti a udeřila se do hlavy. Zachytili ji členové justiční stráže a zavedli ji do kanceláře.

U soudu jako svědkové vypověděli, že z žalobkyně cítili silnou aromatickou látku. Jiná svědkyně, která se Zedkovou mluvila o něco později, však podezření na opilost nepotvrdila. Žalobkyně prý byla jen otřesená po pádu.

Obvinění také odmítá

Státní zástupkyně tvrdila, že alkohol nepila. Pád vysvětlila nevolností v důsledku svých dlouhodobých zdravotních potíží. Svůj špatný zdravotní stav doložila několika lékařskými zprávami.

Kárný senát pak uznal, že náhlou zdravotní indispozici jako příčinu pádu skutečně nelze vyloučit. Dechovou zkoušku žalobkyně podle svých slov odmítla jako nepatřičnou a nedůstojnou.

Nemírné pití alkoholu bývá častou příčinou kárných řízení se soudci a státními zástupci. V polovině června tak snížil plat také frýdecko-místecké státní zástupkyni Ireně Wantulové. Bude dva roky pobírat o 30 procent nižší mzdu.

Jde o přísný postih - nejvyšší možnou srážku z platu na nejdelší možné období. Wantulová měla problémy s pitím opakovaně. Ospravedlňovala se vážnými zdravotními a osobními problémy.

Související