Akcie realitní společnosti ECM ( ) , která je od května v insolvenci, zahájily dnešní obchodování silným růstem, krátce po otevření trhu rostly o více než pětinu na 35,96 korun. Burza proto kolem půl deváté dočasně obchodování s emisí pozastavila.

Nutno podotknout, že za tímto růstem stojí pouze jediný obchod v objemu jen něco málo přes 22 tisíc korun, což je druhá nejnižší hodnota hned po Fortuně, kde nedošlo dopoledne k žádnému obchodu.

Majoritní majitel ECM Milan Janků pondělní Mladé frontě Dnes (MfD) řekl, že navrhuje prodat osm započatých projektů a pět dokončit. Kromě peněz nabízí věřitelům akcie firmy, ti ale o jeho záměrech pochybují.

Janků věří, že jeho firma i přes nynější insolvenční řízení kvůli miliardovým dluhům přežije. Deníku řekl, že chce věřitelům navrhnout, aby si od něj vzali 55 procent akcií firmy ECM REI AG, věřitelé prodají osm z celkem 13 projektů společnosti a zbylých pět staveb firma sama nejprve dokončí.

,,Podmínkou samozřejmě je, abychom na dokončení sehnali kapitál," uvedl Janků. Mezi pěti projekty, které by chtěl Janků dotáhnout do konce, je například budova City Epoque na Pankráci.

Celkové dlouhodobé závazky ECM činí 165,9 milionu eur, tedy asi 4,1 miliardy korun. Většinu z dluhu tvoří závazky z vydaných dluhopisů. ECM chce řešit své zadlužení reorganizací firmy, což navrhuje i Česká spořitelna a Volksbank CZ. Glancus Investments prosazuje konkurz.

ECM založil v roce 1991 podnikatel Milan Janků. Firmu s akciemi na pražské burze kontroluje prostřednictvím společnosti ECM Group. V současnosti je podle dostupných informací Janků hlavním akcionářem ECM, zároveň vykonává funkci generálního ředitele společnosti.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru