Čína je podle svého premiéra připravena odkoupit "určitou část" maďarských dluhopisů a nabídla zemi půjčku jedné miliardy eur (přes 24 miliard korun).

Podle maďarského premiéra Viktora Orbána nyní Maďarsko vstoupilo do nového a velkého spojenectví s Čínou. Na čínské půjčce se dohodl v Budapešti s čínským premiérem Wen Ťia-paem.

Přesnější sumu, za kterou by Peking maďarské obligace nakoupil, Wen neuvedl. Úvěr ve výši miliardy eur je určen na podporu společných projektů.

"Čína bude trvale podporovat Evropu a euro," řekl Wen a dodal, že má plnou důvěru v ekonomický rozvoj Evropy.

"Logistická platforma" do Evropy

Viktor Orbán označil nákup maďarských obligací za "historickou pomoc" Číny. Finance Maďarska, přinejmenším "ve střednědobém termínu", označil nyní za zajištěné.

 

Uvedl, že Maďarsko uzavřelo s Čínou "novou a velmi významnou" dohodu, zahrnující dvanáct projektů z průmyslu a infrastruktury a zdůraznil, že Čína si zvolila Maďarsko za svoji "logistickou platformu".

K těmto projektům patří spolupráce v chemickém odvětví mezi maďarskou skupinou BorsodChem a čínskou bankou a také strategická dohoda o vytvoření evropského distribučního střediska čínské skupiny Huawei.

Továrny na kyselinu citronovou i lampy

Čína chce v Szolnoku, asi sto kilometrů východně od Budapešti, vybudovat továrnu na výrobu kyseliny citronové o kapacitě 60.000 tun ročně, zatímco čínská skupina Canyi chce vybudovat evropské středisko na výrobu lamp; místo ještě nebylo upřesněno.

 

Kromě přesných projektů obě země podepsaly také obecnější dohody o rozvoji dopravy, o rozvoji investic a o vytvoření několika kulturních center.

Po Budapešti ještě Londýn a Berlín

Wen Ťia-pao zahájil v pátek v Budapešti druhou cestu po Evropě, která ho zavede také do Londýna a Berlína. Při první cestě před devíti měsíci navštívil Řecko, Itálii a Turecko.

Na cestě ho provází delegace 300 podnikatelů a 110 novinářů. V Budapešti to je první návštěva čínského premiéra po 24 letech.