Americké akcie v pátek potřetí za sebou oslabily kvůli obavám ohledně dluhové krize v Řecku. Investory znepokojuje rovněž situace v italském bankovním sektoru.

Nejsledovanější Dow Jonesův index se snížil o 0,96 procenta na 11.934,58 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 1,17 procenta na 1268,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,26 procenta na 2652,89 bodu.

Za celý týden se Dow Jonesův index snížil o 0,58 procenta a S&P o 0,24 procenta. Nasdaq naopak stoupl o 1,39 procenta. Indexy Dow Jones a S&P zaznamenaly již sedmý týdenní pokles za posledních osm týdnů, napsala agentura Reuters.

Investoři se obávají, že v Řecku by příští týden nemusel být schválen plán úsporných opatření, což by mohlo zemi uvrhnout do platební neschopnosti. Obavy ohledně dluhových problémů v Evropě navíc podtrhl prudký pokles cen akcií italských bank. Ratingová agentura Moody's Investors Service avizovala, že by mohla snížit ratingy 18 italských bank.

 

 

Na devizovém trhu euro kvůli dluhovým problémům oslabilo. V závěru pátečního obchodování v New Yorku jednotná evropská měna klesla vůči dolaru o 0,6 procenta na 1,4172 USD. Za celý týden si tak odepsala téměř procento.

Malé banky končí

V USA také zkrachovala další malá banka. Počet bankrotů v americkém bankovním sektoru se tak od začátku roku vyšplhal na 48. Vyplývá to ze zprávy Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC).

Americké úřady v pátek uzavřely společnost Mountain Heritage Bank, jejíž aktiva činila zhruba 100 milionů dolarů (1,7 miliardy Kč). Vklady u této banky převezme konkurenční firma First American Bank and Trust Company, napsala agentura Reuters.

Krachy bank se v důsledku finanční krize a hospodářské recese výrazně rozšířily. Loni musela dát FDIC zavřít 157 bank, v roce 2009 jich bylo 140. Většinou už ale končí jen menší regionální instituce s aktivy do jedné miliardy dolarů. Velké banky se z finanční krize z let 2007 až 2009 zotavily rychleji. FDIC předpokládá, že celkový počet bankrotů v americkém bankovním sektoru bude v letošním roce nižší než loni.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru