Francouzské banky a pojišťovny se zapojí do pomoci Řecku a přistoupí na prodloužení splatnosti řeckých dluhopisů. Po skončení summitu EU v Bruselu to oznámil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

"Měli jsme řadu setkání se zástupci bank a pojišťoven. Není tam žádný problém," uvedl Sarkozy.

Na zapojení soukromého sektoru do další pomoci krachujícímu Řecku "tlačí" od počátku Německo a prakticky se na něm na dvoudenním summitu dohodli i lídři EU. Upozorňují však, že zapojení investorů bude dobrovolné, nikoliv povinné.

Německá kancléřka Angela Merkelová se na rozdíl od svého francouzského kolegy odmítla k případné účasti německých bank a pojišťoven na záchraně Řecka vyjádřit. "Současný stav jednání bych nerada komentovala. Myslím, že je nejdůležitější nejdřív jednat, a teprve poté sdělovat výsledky," řekla.

Čas k "opevnění" bank

Britský premiér David Cameron, který krátce před začátkem vrcholné unijní schůzky navštívil Prahu, ovšem státníky upozorňoval, že čas získaný případnou další pomocí Řecku by členské státy EU měly využít k "opevnění" vlastních bank.

"Všechny evropské země musí využít času, který máme, k posílení bank a musí zajistit, že plní veškeré požadavky a jsou natolik silné, že ustojí jakékoliv problémy a potíže," uvedl. Celá řada evropských bank by na případném bankrotu Řecka tratila, řecký dluh totiž drží ze 75 procent právě zahraniční investoři. "Každá banka si musí být absolutně jistá, kolik do Řecka investovala," dodal britský premiér.

ŘECKÁ DLUHOVÁ KRIZE

Nečas chtěl povinné zapojení bank

Česko podle premiéra Petra Nečase chtělo, aby zapojení soukromého sektoru bylo povinné. Nakonec ale bude dobrovolné. Nečas dodal, že je třeba sledovat, aby kvůli zapojení zahraničních bank a řešení současné krize, nedocházelo k přesunu rizikových dluhopisů z cizích "matek" na české banky.

"My musíme vycházet z toho, že 95 procent bankovního trhu v České republice je vytvářeno českými bankami, které jsou dcerami svých zahraničních matek. To propojení je tady obrovské," připustil Nečas.

 

ČNB podle něj pro to bedlivě monitoruje, aby nějaká zahraniční banka nerestrukturalizovala portfolio svých dluhopisů tak, že si kvůli domácímu bankovnímu sektoru bude vylepšovat bilanci tím, že by převedla některé rizikové dluhopisy do české pobočky. V souvislosti s držením řeckých dluhopisů jsou zmiňovány například francouzská banka Société Générale vlastníci v ČR Komerční banku či belgická KBC, která v ČR ovládá ČSOB.