Ital Mario Draghi nahradí na podzim na postu šéfa Evropské centrální banky Francouze Jeana-Clauda Tricheta. Potvrdili to zástupci EU na summitu v Bruselu, kde ho jmenovali novým šéfem Evropské centrální banky. Na začátku listopadu nahradí Francouze Jeana-Clauda Tricheta.

Na sociální síti Twitter to oznámil unijní prezident Herman Van Rompuy.

 

Mario Draghi v datech:

29.12.2005 : jmenován šéfem italské centrální banky Banco d´Italia. Od té doby je také jedním z členů rady guvernérů ECB, která rozhoduje o nastavení měnové politiky

2005 - 2002 : viceprezident a výkonný ředitel investiční banky Goldmans Sachs International v Londýně

2001 - 1991 : zastával post italského ministra financí

1990 - 1984 : působil jako výkonný ředitel Světové banky

1977 : dokončil doktorské studium ekonomie na Massachusetts Institute of Technology

 

Současný šéf italské národní banky Banca d'Italia byl v posledních měsících favoritem na zisk jednoho z nejdůležitějších postů v eurozóně.

V uplynulých letech byl ale za Trichetova nástupce považován šéf německé Bundesbank Axel Weber. Ten ovšem po několika kontroverzních výrocích rezignoval a na veřejnosti se již od té doby příliš neobjevuje. 

Aby mohl být Draghi šéfem ECB, místo v pětičlenném řídícím výboru banky bude muset opustit další Ital Lorenzo Bini Smaghi. Na jeho místo nastoupí francouzský kandidát, jehož jméno zatím není známé. Bini Smaghi by mohl Draghiho vystřídat v čele italské národní banky.

Páteční vydání francouzského deníku Les Echos spekuluje, že by Draghi nemusel v čele ECB vydržet příliš dlouho. Údajně má vedlejší úmysly stát se budoucím italským premiérem, kterým nyní je kontroverzní Silvio Berlusconi. Draghiho k podobným úvahám podle Les Echos vede špatný hospodářský i politický stav Itálie, sám je přitom považován za velmi důvěryhodného.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru