Celková důvěra v domácí ekonomiku se v červnu meziměsíčně nezměnila, souhrnný indikátor důvěry zůstal stabilní. Mezi podnikateli se důvěra mírně zvýšila, důvěra spotřebitelů se snížila o 1,3 bodu.

Meziročně je souhrnný indikátor důvěry o 0,1 bodu vyšší, ve srovnání s hodnotami v období recese, ve druhém pololetí 2008 a v roce 2009, je značně vyšší, uvedl v pátek Český statistický úřad.

Indikátor důvěry podnikatelů se v červnu meziměsíčně zvýšil o 0,3 bodu. Mírný pokles důvěry v průmyslu a ve stavebnictví byl podle statistiků vyvážen růstem důvěry ve vybraných službách a v obchodě. Ve srovnání s červnem 2010 je důvěra podnikatelů o 3,7 bodu vyšší.

,,S výjimkou stavebnictví již všechna odvětví překonala pokles z proběhlé recese," uvedl ČSÚ.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v červnu meziměsíčně snížil o 1,3 bodu, meziročně je o 14,3 bodu nižší. Z šetření mezi spotřebiteli v červnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců více obávají zhoršení celkové ekonomické situace. U jejich vlastní finanční situace jsou obavy stejné jako v minulém měsíci.

Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, v červnu vzrostl. Úmysl spořit se o něco zvýšil. Respondenti opět označili současnost za dobu nevhodnou pro spoření. Obavy z růstu cen v příštích dvanácti měsících zůstávají nadále vysoké.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru